Време телевизије -Од Калишта до ливада…

Редакција програма из културе Телевизије Београд, коју води Зора Кораћ, у периоду од 1977. до 1980. године постиже неке од најзапаженијих резултата.

Ово раздобље карактеристично је по неколико добро профилисаних програмских целина. То су, између осталог, хронике значајних културних и уметничких догађаја. Предњачила је одраније уведена Хроника Феста, чији је зачетник Слободан Новаковић, а уводи се и Хроника БИТЕФ-а, коју води Феликс Пашић и Хроника Стеријиног позорја, коју води Слободан Селенић. Посебан допринос програму из културе даје серија Међутим Феликса Пашића.

Тих година развија се и телевизијски есеј, најмлађи жанр телевизијске публицистике. Први телевизијски есеј у програму Телевизије Београд јесте серија Мухарема Первића Како се калио челик, о првим годинама после Другог светског рата у режији Горана Паскаљевића и у интерпретацији глумца Љубе Тадића, а најзапаженији резултат у том жанру представља серија Време нетрпељивих професора Андреја Митровића у режији Петра Недељковића, у којој се прате превирања у уметности између два рата у контексту тадашњих политичких збивања.

У програмима из културе Телевизије Нови Сад запажена је серија Радомира Суботића од више десетина емисија, посвећена културама земаља у развоју, емисија Божидара Калезића о сликару Милану Коњевићу, као и емисија На ливадама Хенрија Мура, Стевана Станића и сниматеља Славуја Хаџића.

Учесници: Зора Кораћ, Слободан Новаковић, Феликс Пашић, Славуј Хаџић, Радомир Суботић, Мухарем Первић, Андреј Митровић, Божидар Калезић
Сценариста др Мирослав Савићевић, водитељ Мића Орловић, редитељ Никола Лоренцин

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом