понедељак, 20.01.2025, 20:50 -> 16:55
štampajСрбија на вези
У фокусу емисије је Међународни фестивал студентских позоришта „Кестенбург“, једна од најзначајнијих културних манифестација у Републици Српској, која се одржава по шести пут, а ове године биће одржана од 6. до 8. марта у шест градова. Kaко је најављено, представиће се велики број студената стваралаца из више европских земаља, али и из Азије и Северне Америке. Организатор манифестације је Бањалучко студентско позориште, уз подршку Представништва Републике Српске у Србији.
Гошћа у студију директорка Бањалучког студентског позоришта Сања Војводић, осим што ће нас упознати са овом већ традиционалном културном манифестацијом позоришта младих, под називом „Кестенбург“, пре свега сазнаћемо која је мисија и значај овог окупљања младих позоришних стваралаца из свих крајева света, а затим и како ће изгледати овогодишњи фестивал, ко су све његови учесници и одакле су, које ће све представе да буду игране, а посебно ће бити речи и о самој позоришној установи којој се она налази на челу а која је и оснивач „Кестенбург“ фестивала.
За емисију говори и овогодишњи председник стручног жирија фестивала је глумац Ненад Јездић, а монодрама "Књига о Милутину" чији је протагониста, представља главно обележје овогодишњег фестивала.
„Српско сијело“ у Вишеграду већ традиционално окупља гусларе, мушке и женске певачке групе и етно солисте из Србије, Црне Горе и Републике Српске у циљу очувања српске традиције и културе. И ове године окупили су се у граду на Дрини, а догађај су забележиле колеге из Ради телевизије Републике Српске.
А "Личко прело" одржано је у личком селу Срб где су се окупили Далматинци и Личани, видно расположени, сећајући се дивних вечери на којима су се некада окупљали њихови стари, са жељом да и млађим генерацијама пренесу важност и лепоту чувања традиције. Атмосферу са догађаја, који је у исто време био преноси нам Васка Радуловић, новинарка дописништва ТВ продукције Заједничког већа општина Вуковар из Книна.
Уредница емисије Нада Вукелић
Редитељка Ернестина Глигоријевић.
Коментари