субота, 21. дец 2024, 18:25
Квадратура круга: Куда иде Србија
Србија ће до 2052. године изгубити милион и по становника или готово четвртину свог садашњег становништва.
То су пројекције Републичког завода за статистику, које прогнозирају да ће у наредне три деценије, југ и исток Србије највише изгубити становника, а поједине области из тих регија, као што су борска и зајечарска, остаће без више од половине свог садашњег становништва.
На то ће највише утицати негативан природни прираштај, али и одлив, односно миграције становништва.
Србију годишње напусти око 40.000, углавном младих, образованих и квалификованих људи. Попис из 2022. године показао је да је број становника у Србији, у односу на 2011. мањи за 540.000 људи.
Прогнозе Републичког завода за статистику су да ће до 2052. готово сваки трећи становник Србије бити старији од 65 година, а да ће број деце до 14 година бити двоструко мањи од особа старијих од 65 година.
Србија је већ сада сврстана међу десет земаља са најстаријим становништвом у Европи, чија је просечна старост 44. године.
Пројекције Републичког завода за статистику су да ће половина становништва Србије до 2052. године живети у пет градова: Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару који ће, до тада, постати пети град у Србији са највећим бројем становника.
"У Новом Пазару ће за 28 година број становника бити већи за 13.4 одсто. За разлику од Источне Србије, у Новом Пазару је знатно повољнија старосна структура становништва, јер је просечна старост Новопазаца, сада 36. година, што овај град сврстава међу градове са најмлађим становништвом у Европи. Наталитет је у Новом Пазару висок и креће се око 2.1 одсто што је довољно за просту репродукцију״- каже мр Драгана Пауновић из Републичког завода за статистику.
Нови Пазар је и сада град младих и универзитетски центар у коме се школује више од 4.000 студената. Многи од њих, након завршетка студија, остају у Новом Пазару у који се досељава и становништво из Сјенице, Тутина, Босне и Херцеговине и Црне Горе, тако да су у Новом Пазару позитивне миграције, јер још увек више људи долази него што из њега одлази.
Нови Пазар је нажалост град који има више незапослених него запослених. Тренутно у овом граду ради 21.000 људи, а 22.000 их је без посла.
У последњих 10 година ниједна директна инвестиција није стигла у Нови Пазар, нити је по том основу отворено иједно радно место.
Држава Србија је у последње две деценије уложила око 150 милиона евра у инфраструктуру, у образовне и здравствене установе.
У град, који ће за мање од три деценије имати 15.000 становника више, за сада, највише улаже дијаспора, која у Новом Пазару већ подиже комплексе стамбених зграда, хотеле и угоститељске објекте.
Уредник: Бранко Станковић
Сниматељ: Александар Агбаба
Монтажа: Марија Баронијан Шашић
Коментари