петак, 22. нов 2024, 13:50
Србија на вези
За крај овог месеца у Београду је најављен Округли сто под називом „Живот Срба у Северној Македонији – историјат, изазови и перспективе“, у организацији Одбора за проучавање националних мањина и људских права Српске академије наука и уметности (САНУ) и Српског културног и информативног центра „Спона“ у Скопљу.
Више о овом научном скупу, његовом значају и циљевима, као и о основним темама и учесницима, али и о другим питањима када је реч уопште о свеобухватном положају Срба у суседној Републици Северној Македонији у студију говори једна од учесница конференције доц др Јасмина Ћирић са Универзитета у Крагујевцу.
Осим о самом скупу и шта се од њега очекује са професорком Ћирић разговарамо и о резултатима њеног новијег истраживања о стању српских православних богомоља, манастира и других сакралних објеката у Северној Македонији, посебно након проглашења аутокефалности Македонске православне цркве.
У оквиру разговора са гошћом у студију видећемо и два занимљива прилога о српском трајању и данашњем животу у Северној Македонији.
Једна је прича о Марковом манастиру, недалеко од Скопља, саграђеном 1345. године, у време Немањића, а који је добио име по Марку Мрњавчевићу, познатијем као Краљевић Марко. Крајем 19. века бугарски националисти девастирали су унутрашње натписе манастира у намери да избришу српске трагове на том подручју.
Друга нам прича представља село Селемлију, у Општини Богданци, на крајњем југу Македоније, уз саму границу са Грчком, где живи искључиво српско становништво, а који су се ту доселили тридесетих година прошлог века из околине Врања, Пирота и Зајечара.
Из другог дела емисије издвојили бисмо и занимљив прилог из суседне Мађарске, који је урадила стална сарадница емисије „Србија на вези“ Диана Ђурић, одговорна уредница интернет портала „Варош РТВ“ у Будимпешти, а односи се на управо ових дана отворену изложбу фотографија у будимпештанској Галерији Круг у чувеном Текелијануму, а под називом“Коло будућности“, аутора Лазара Бибића, а односи се на представљање српских народних ношњи из Крајине и Српске, али и савременог начина одевања.
Уредница емисије Нада Вукелић
Редитељка Ерна Глигоријевић.
Коментари