Родославци: Хаџи-Мелентије Стефановић

Мала српска лавра, богомоља у Рачи, подигнута је на заравни поред истоимене речице, а недалеко од моћне Дрине. Окићена борјем и мраморјем, како бележе путописци, на шумовитим косинама планине Таре.

А пре два века, ту је тихо, свој овоземаљски живот завршио човек који је најзаслужнији за упорно и брижљиво уздизање манастира, за његову обнову и спас црквених добара. И ма колико био плаховит, овај јунак са крстом и мачем, умро је сопокојан - јер се Рача поново обнавља, и њен слободољубиви, храбри, штедљиви домаћин, може мирно да склопи очи. Архимандрит, Хаџи-Мелентије, игуман манастира Рача, вођа Карађорђевих устаника, предводник Соколске нахије, духовник и гласовити војвода, овде је водио најжешће борбе за веру и слободу.

Богатство ризнице
Богатство ризнице

Рођен је 1766. године, и оскудни извори за место рођења наводе Бирач, код Зворника, или Осат, код Сребренице. У манастиру Tроноша се замонашио, вођен жељом да нешто промени у тадашњем замрлом црквеном и друштвеном животу поробљене Србије, по налогу свог игумана, кренуо на дуг и ризични пут у Свету земљу. Игуман му је дао и позамашну своту новца, да сврати у Цариград и од порте издејствује дозволу за обнову манастира Рача. Мелентије се са пута вратио као хаџија - посвећеник, али, и са царским ферманом у рукама, дозволом за обнову манастира. Са манастирског имања је иселио јањичаре, који су на темељима порушене цркве изградили хан, и вратио у посед манастирску земљу. Обнова Раче је могла да почне.

Манастир Рача, подигнут у некадашњој Соколској нахији
Манастир Рача, подигнут у некадашњој Соколској нахији

Био је то велики успех и потврда способности човека који је храбро корачао, у сусрет свим изазовима, верујући у своја часне намере и дела. Култура и српство су се овде бранили и марљивим делом рачанских монаха - преписивача. Недалеко од манастира, вековима у рушевинама, скривен у недрима Таре, тихује Скит светог Ђорђа, скрипториј рачански, почетна тачка сазнања и ћириличног норматива. Скит је недалеко од Лађевца, извора топле, лековите воде, а најстарија књига, за коју се зна да је овде написана, потиче из 1623. године. Претпоставља се да је скит стар колико и манастир, и да је био место окупљања монаха, који су у пећинама и колибама у тишини радили, а око овог храма се окупљали ради заједничке молитве.

Хаџи-Мелентије обнавља светињу познату по преписивачкој делатности
Хаџи-Мелентије обнавља светињу познату по преписивачкој делатности

Хаџи-Мелентије Стефановић је чувар духовног блага Србије у чијем делању је била само једна мисија – молитва Богу за слободу али и рад у том правцу.

Уредник: Јелена Божовић

Сниматељ: Душко Перић

Монтажа: Горан Дамљановић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње