четвртак, 18. јул 2024, 13:45
Декодирање науке: Гаслајтинг слуђивање
Слуђивање блиских особа злонамерно или из забаве може наудити. Одувек су постојали људи, који су користили неки облик манипулације да би одређене особе подредили себи. Слуђивање других, некима може бити и забавно. Међутим, сам чин није безазлен, може бити у неким ситуацијама и погубан по жртву. Термин гаслајтинг је преузет из представе, одржане 1938. године и филма "Гас лајт - Плинска светлост" из 1944. године у којој муж покушава да излуди жену, пригушивањем светла у кући. Затим пориче да се светло угасило.
Гаслајтинг постоји у свим међуљудским односима и готово је немогуће изаћи из зачараног круга без помоћи блиских особа. Гаслајтинг се највише примећује у партнерским односима, при чему жртва буде првенствено обманута "добрим" намерама партнера, због чега и не примећује да је гаслајтована.
Гаслајтинг није увек лако препознати, јер постоје слична понашања, која улазе у животне рутине у породици, пријатељству, на послу и свим другим животним ситуацијама. Гаслајтинг на послу је када колега или послодавац манипулише вама до те мере да доводите у питање сопствени разум, памћење или перцепцију.
У родитељству гаслајтинг се манифестује кроз минимизирање значаја дечјих осећања и обезвређивање онога што деца мисле и осећају. Овакво понашање родитеља код деце ствара могућност за развој анксиозности, депресије, различите облике зависности и других психолошких обољења.
Љутња, фрустрација, забринутост, туга, страх сва ова осећања обузимају жртву изложену гаслајтингу. Учестало слуђивање може у потпуности пореметити функционисање у свим сферама живота. Kако да се изборимо и препознамо гаслајтинг у емисији говоре мр Ана Влајковић психолог и психотерапеут и мр Марија Тепурић Ивошевић психолог.
Уредник емисије: Александра Даничић
Сниматељ: Иван Димитријевић
Графички дизајн: Бојана Девић Опачић
Монтажер: Владимир Јовић
Коментари