среда, 03.12.2025, 18:28 -> 10:17
Пут у средиште приче, 8. еп.
Пут у средиште приче води нас тајним стазама до историјског сазнања о важном и занимљивом делу наше прошлости: у дубину земље коју су давно обликовали људи према својим потребама.
Трагамо за местом сусрета дубоке историје и радознале садашњости.
Једна од ствари по којима је Земун познат, као уосталом и Београд, су његови лагуми који су некад имали важну улогу. Грађени су и за рат и за мир, зависно шта су доносили таласи времена на обале Дунава.
Данас су препуштени зубу времена и истраживачима који не дају да их миленијуми заувек забетонирају заборавом. Тамо нас води млади истраживач – антрополог који зна готово сваки детаљ овог подземља и годинама га проучава.
На сасвим другом месту београдске историје, на Kошутњаку, пронашли смо тајно и заборављено место наше прошлости: некдашњи немачки бункер који има занимљиву причу, а до кога стижу само добри познаваоци овог терена.
Неки сасвим други бункер налази се на Kалемегдану, кога су такође направили немци, а користили и послератни партизани, спремајући се за евентуални ваздушни напад на Београд.
Мало је европских и светских градова који имају тако богату и занимљиву историју под земљом. То сведочи да су векови таложили своје трајање и прекрили многе важне симболе опстанка народа који овде живи.
Коментари