недеља, 25. авг 2024, 20:30
Светски: Часлав Брукнер
Физичар Часлав Брукнер (Нови Сад, 1967) професор је на Физичком факултету у Бечу и заменик је директора Института за квантну оптику и квантну информацију при Аустријској академији наука, на коме води и научну Брукнер групу. Као предавач ради и на Универзитету Цингхуа у Пекингу и на Међународном институту за физику у Наталу у Бразилу.
Главна научна достигнућа Брукнер групе укључују изведбу свих Белових неједнакости са две поставке по страни - данас познато као Вернер-Волф-Жуковски-Брукнер неједнакости. Доказао је да кршење Белових неједнакости пружа неопходан и довољан услов за боље решење од класичног „проблема сложености комуникације“. Допринео је развоју информационо-теоријских основа за квантну теорију. Објавио је 7 научних монографија о квантној механици. Добитник је бројних међународних признања. Светски је ауторитет за квантну физику. Стваралац ствар, откривач открива… Може ли физика бити хоби? Да ли наука има нацију? Академија наука Аустрије, Физички факултет у Бечу, соба Ервина Шредингера, клатно за равноземљаше, честица А и Б, суперпозиција, пивница пуна физичара, кровови Беча поред телескопа „Хеди Ламар“, слушаоница „Кристијан Доплер“… Одласци и доласци. Путовање којим научника воде идеје…Београд – Беч – Инзбрук – Лондон – Натал – Пекинг – Беч… Како дефинишемо време? Шта је основа за квантни компјутер? Шта је лични а шта научни допринос? Емотивни доживљај научног рада. Широки булевари и барок фасада. Разумети друштво, његове релативности, да би разумео науку. Обавеза научника да не буде конзервативан. Преиспитати сваки ауторитет. Лаке ципеле и тешки кораци…
Редитељ, ®идеја: Растко Шејић; камера: Часлав Петровић, ДП; Александар Калезић, ДП; Марко Ристић; композитор: Владимир Лешић; дизајнер: Зоран Мујбеговић; спикер: Александар Новаковић; интро анимација: Коста Миловановић, Мирослав Спајић. Продукција: Шта хоћеш ©2020. wdoyouw.org
Коментари