Наука у селу: Сточарство, локомотива пољопривреде, узроци кризе

Поремећај на тржишту свињског меса агро-аналитичари објашњавају као појаву која се у економији назива регресивна крива понуде.

То се догодило и у Србији где су произвођачи, очекујући боље цене, товили свиње које су прешле одређену тежину и проценат масти, када више нису биле интересантне за кланичну индустрију. Кланице нису имале унапред уговорене обавезе, нису биле у обавези откупа и произвођачи су своју стоку морали да продају по веома ниским ценама.

Као главнни проблем произвођачи истичу увоз свиња из ЕУ а од државе очекују решење проблема. Према званичним подацима увоз живих свиња и свињаског меса јесте повећан у 2014. години али то није једини разлог појаве вишкова на домаћем тржишту.

По традиционалном схватању у Србији гајење свиња увек је био прљав посао намењен сеоском неписменом становништву. Таква перцепција иако погрешна задржала се до данас без дубље економске анализе шта доноси оваква производња посебно у регионима који имају повљне природне ресурсе. Кроз искуство произвођача из Лознице и Суботице представљамо велике могућности ове врсте производње али и бројне проблеме који је прате.

У емисији говоре професори Пољопривредног факултета у Новом Саду др Иван Радовић и др Раде Поповић, сарадници Пољопривредне стручне саветодавне службе из Суботице као и агро-аналитичари.

Уредник емисије Александра Шарковић.
Монтажер Марија Богичевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње