понедељак, 19. авг 2024, 22:30
Архетип модерне бајке: 1-4
Митови и бајке нам причом казују о општим местима у људској историји, о личним карактеристикама људи које се вековима понављају, као и о типовима међуљудских односа. Ове понављајуће обрасце, Карл Густав Јунг у психологију уводи као појам "архетипова", тј образаца инстинктивног понашања људи, садржаних у колективном несвесном, који обликују људско понашање универзалним нормама и принципима.
Универзални архетипови се препознају као сличности у митовима и бајкама различитик култура а као својеврсни "пра обрасци", имају снажан утицај на то како функционишемо и данас. Као саставни део нашег детињства и одрастања, улога бајки је од непроцењивог значаја за развој и расуђивање личности и због тога их не смемо заобићи или прескочити.
То је први сусрет детета са борбом добра и зла. Често сурове и застрашујуће, данас се налазе на мети оних који би да их мењају, ублажавају, чине прихватљивијим уз образложење да се деца плаше, али само као такве бајке шаљу јасну поруку генерацијама које тек стасавају и које ће се поистовећивати са јунацима о којима слушају.
О тој, тако важној и озбиљној теми у првој епизоди серије говоре психолози, теоретичари књижевности, филозофи, духовници, уметници;
Проф. др Љиљана Пешикан Љуштановић, Протосинђел Иларион Ђурица, Проф. др Жарко Требјешанин, др Зоран Миливојевић, др Младен Калпић, Весна Гајевић Видојевић, Радослав Зеленовић, Милутин Поповић и други.
Уредник, Наташа Нешковић
Редитељ, Сунчица Јерговић
Монтажа, Ана Ћурковић
Коментари