Декодирање науке: Неурони и синапсе

Иако смо много научили о можданим процесима, јер је последњих година остварен велики напредак у истраживању мозга, он ипак остаје мистерија за нас. Самим тиме буди нам знатижељу да на разним пољима истражујемо не бисмо ли уронили што дубље у мистерију мозга.

У емисији "Декодирање науке" са др Драгомиром Миловановићем, шефом групе за молекуларну неуронауку у Немачком центру за неуродегенеративна обољења Шарите Универзитетске болнице у Берлину истражујемо, шта то узрокује функционисање наших синапси, наше конекције у неуронима, а потом шта се то мења током старења и како наступају неки од патолошких поремећаја.

Са продужетком животног века, све су чешћа неуродегенеративна обољења. Зато у емисији појашњавамо, колико је неопходно разумевање структуре и функције неурона за њихово лечење и превенцију? Kоји су резулати истраживања у дијагностици и терапији код Алцхајмерове и Паркинсонове болести? Од каквог су значаја за здрав мозак, али и у патологијама мозга истраживања, која ће др Драгомир Миловановић са својом групом научника радити у оквиру Horizons пројекта, чији је ERC grant добитник?

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње