Привредна историја Србије: Сину виђело из ријеке

После електрификације Београда у Србији је од 1900. до почетка Првог светског рата, поред термоелектране у Шапцу изграђено десет малих хидроелектрана.

У Ваљеву две, Ужицу, Лесковцу, Нишу, Зајечару, Ивањици, Параћину, Пироту, започета је у Чачку и последња пред рат, у Великом Градишту на реци Пек.

Свака од ових централа била је велики технолошки искорак и метафора решености ондашње елите да поведе друштво у нову епоху. Такође, оне су вредни споменици индустријске архитектуре, а неке од њих и данас производе струју. Више од сто година.

Електрификација Београда и Србије је у великој мери дело инжењера Ђорђа Станојевића. Са просветитељком посвећеношћу он је обилазио и најзабитије српске вароши убеђујући трговце и идустријалце да је електрична енергија будућност и залог напретка.

Његовом заслугом изграђена је на пример хидроелектрана Вучје код Лесковца која је уврштена у светску баштину теничких подухвата. Њена изградња и у данашњим условим била би инжењерски подухват највишег ранга. Уз све то она и даље ради, без дана застоја, од 1903. до данас.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње