недеља, 30. јун 2024, 18:40
Београдско благо: Јелисавета Начић
Савремено доба својим неконтролисаним убрзањем и хиперинфлацијом неквалитета све чешће призива на враћање у прошлост. Ту нас чекају данас умногоме заборављене темељне вредности и изузетни људи који су остављали моћне трагове у времену и простору.
Серијал "Београдско благо" у новом издању подсећа на једну од тих личности – Јелисавету Начић. Самосвојна и аутентична, новац за мираз потрошила је на образовање у време када је седам процената женског становништва у Србији било тек елементарно писмено. Једна је од првих жена које су на самом почетку 20. века студирале у Србији. Била је и прва која се запослила у београдској општини и тиме отворила пут запошљавању жена у јавном сектору. Обележила је градитељство Београда – много је радила, стварала и у много чему била иновативна. Преживела је и логор у коме се удала за Албанца и тамо родила ћерку.
Трајно сећање на Јелисавету Начић, прву жену архитекту у Србији, и најпознатији део њеног градитељског наслеђа представљају Основна школа "Краљ Петар Први", Мале барокне степенице на Калемегдану, прве наменски зидане стамбене зграде на Балкану које се налазе на Дорћолу и урбанистичко решење Теразија.
О животу и стваралаштву ове изузетне личности за "Београдско благо" говоре Дејан Ристић, историчар, Бојана Ибрајтер Газибара, историчарка уметности из Завода за заштиту споменика културе града Београда, и проф. др Ева Ваништа Лазаревић, професорка на Архитектонском факултету у Београду.
Уредник и сценариста емисије је Невена Милић.
Редитељ је Маша Вујошевић.
Коментари