Београдско благо: Јелисавета Начић

Савремено доба својим неконтролисаним убрзањем и хиперинфлацијом неквалитета све чешће призива на враћање у прошлост. Ту нас чекају данас умногоме заборављене темељне вредности и изузетни људи који су остављали моћне трагове у времену и простору.

Серијал "Београдско благо" у новом издању подсећа на једну од тих личности – Јелисавету Начић. Самосвојна и аутентична, новац за мираз потрошила је на образовање у време када је седам процената женског становништва у Србији било тек елементарно писмено. Једна је од првих жена које су на самом почетку 20. века студирале у Србији. Била је и прва која се запослила у београдској општини и тиме отворила пут запошљавању жена у јавном сектору. Обележила је градитељство Београда – много је радила, стварала и у много чему била иновативна. Преживела је и логор у коме се удала за Албанца и тамо родила ћерку.

Трајно сећање на Јелисавету Начић, прву жену архитекту у Србији, и најпознатији део њеног градитељског наслеђа представљају Основна школа "Краљ Петар Први", Мале барокне степенице на Калемегдану, прве наменски зидане стамбене зграде на Балкану које се налазе на Дорћолу и урбанистичко решење Теразија.

О животу и стваралаштву ове изузетне личности за "Београдско благо" говоре Дејан Ристић, историчар, Бојана Ибрајтер Газибара, историчарка уметности из Завода за заштиту споменика културе града Београда, и проф. др Ева Ваништа Лазаревић, професорка на Архитектонском факултету у Београду.

Уредник и сценариста емисије је Невена Милић.

Редитељ је Маша Вујошевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње