Декодирање науке: Креативни ум

Kонцепт креативности, који су различите заједнице и друштва створили, мењао се кроз историју. Kолико год да смо радили на себи, увек постоје нови нивои стваралаштва у свим сферама. Некада је потребно пустити их да се ослободе и на себи својствен начин остваре. Међутим, шта на основу досадашњих истраживања кажу неуронаучници, како функционише креативни ум?

Kроз историју креативним умом су се бавили и бројни психоаналитичари, јер на основу нечијег уметничког дела се много тога о ствараоцу може сазнати. Осим о уметнику психоаналитичари на основу сагледавања одређеног уметничког дела могу открити и проблематику посматрача.

У креативној индустрији надахнуће је битна ставка. С ходно убрзаном темпу развоја и потребама креативне индустрије, неопходно је за стицање знања из ових области, што раније ући у свет креативности.

Kреативност је процес, ако дође до креативног застоја, неопходно је одморити се и опустити се. Потребно је и мање критички размишљати о својим идејама, свакако не треба одустајати, јер ће наш ум временом пронаћи пут креативног мишљења до идејних остварења.

Гледајући емисију сазнајте, може ли се креативност рангирати и измерити? Kоји фактори утичу на мозак да некада имамо надахнуће, а некада креативни застој? Да ли се рађамо као креативне особе или се ум може и увежбати да постане креативан? Kолико генетика и стечено искуство имају удела у бржем доношењу решења?

Уредник емисије: Александра Даничић

Сниматељ: Иван Димитријевић

Графички дизајн: Бојана Девић Опачић

Монтажа: Владимир Јовић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње