Привредна историја Србије: Устројеније поштанског заведенија

Карађорђеви устаници на територији београдског пашалука наследили су 57 поштанских станица. Оне су се звале мензулане. Та сложеница настала је од турских речи мензул, што значи поштански коњ, и хан, што је постаја. Преносиоци порука и писама звали су се Татари. Били су то чиновници високог ранага, издржљиви и вешти јахачи.

За време владавине кнеза Милоша татарском службом руководио је Риста Дукић или Риста Мензулџи Баша. Хроничари онога времена забележили су као најпознатије татаре Богдана Ђорђевића, Ристу Прендића и Петра Илића Пекету. Они су кнезовима Милошу и Михаилу, јашући неколико дана без одмора од Цариграда до Београда донели Хатишериф и Берат да ће Турци 1867. напустити градове у Србији.

Како се повећавао број писмених, растао је обим размене писама и других пошиљки. Кнез Александар Карађорђевић је 1843. потписао први правни пропис који регулише пренос писама у Србији: Устројеније поштанског заведенија, којим ће се, писало је у уводу, "сва поглавитија места у Србији тако скопчати да се ствари и лица лако, сигурно и скоро из једног места у друго пренети могу".

Тако је настала поштанска служба Србије.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње