Више од уметности: Ошишани јеж

По дужини стажа и непрекидног излажења, ,,Ошишани јеж” је најстарији илустровани лист у југоисточној Европи. Колико је богата традиција сатире и хумора у Србији најбоље показује податак да су те 1935. године, када је изашао први број тог листа, у Београду основана још четири хумористичко-сатирична часописа.

Више од уметности: Ошишани јеж Више од уметности: Ошишани јеж

,,Ошишани јеж” је добио своје име у кафани ,,Гинић”, која је била у Поенкареовој улици број 20, на месту на којем се данас налази Дом омладине. У тој кафани се окупила група интелектуалаца који су се договорили да покрену један хумористичко-сатирични лист. Требало је још само да се одреди његов назив. Назив ,,Јеж” предложио је келнер те кафане и с тиме су се сложили сви присутни. Први број сатиричног листа објављен jе 5. јануара 1935. Поводом 47 година излажења, у емисији, о јубилеју и редакцији ,,Ошишаног јежа”, о афористичком покрету Србије, говоре многа позната имена. Могу се видети инсерти из реконструисане позоришне представе ,,Ошишаног јежа” из 1936. године и представе ,,Ја резервиста”.

Учесници: главни уредник ,,Ошишаног јежа” Душко М. Петровић; карикатуриста Милорад Ћирић; књижевници Милан Ђоковић, Милован Витезовић, Љубиша Манојловић; сатиричари Милован Вржина, Бора Ољачић, Радивоје Бојичић; глумци Симонида Ђорђевић, Злата Нуманагић, Миодраг Радовановић, Миленко Павлов, Драган Зарић.

Аутор Анита Панић, сниматељ Војислав Лукић, редитељ Дејан Ковачевић, уредник Бранка Тривић.

Производња: Редакција за културу

Уредници: Милена Јекић Шотра, Ивана Нићифоровић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом