Словенија нерешива за Хрвате

Словенија по трећи пут за редом победила Хрватску на великим такмичењима. Пресудила слаба игра Хрвата у трећој четвртини. Словенија - Хрватска 91:84 (16:18, 23:26, 26:15, 26:25).

Закуцавање Михе Зупана у последњој секунди утакмице озбачило је крај нада хрватских кошаркаша да би се могли реванширати северним суседима за серију пораза на великим такмичењима. И овај пут били су близу, али их је, како се чини, победе коштала стваралачка пауза у трећој четвртини.

Да ствар буде трагичнија по Хрвате, изабраници Јошка Вранковића су за три поена шутирали фанташтичних 55 одсто и добро ушли у утакмицу, али су ствар беспотребно закомпликовали у трећој деоници, када су постигли свега 15 поена, или чак 11 мање од противника.

Хрватска је до четири поена предности дошла негде на половини прве четвртине, а до полувремена предност екипе Јосипа Вранковића износила је између четири и шест поена, највише захваљујући добрим партијама Марка Томаса и Ленија Укића.

Хрватски репрезентативци су се са одмора вратили деконцентрисано, што је Словенцима отворили врата за серију од 5:0 и мало растерећенију игру у нападу. Хрватска је покушавала да узврати, али су Словенци били немилосрдни па су тројкама Драгича, Слокара, Нахбара и Жупана дошли на девет поена предности.

У последњој деоници, Вранковић је све наде положио у Марка Поповића и његове тројке, а бивши играч Задра их је у последњој деоници два пута и погодио, као и једном Томас.

Испоставило се, међутим, да проблем хрватске репрезентације не лежу у шутирању тројки, већ скоку и одбрани.

ХРВАТСКА: Укић 20, Кус 5, Поповић 17, Богдановић 2, Стипчевић, Томас 17, Планинић, Томић 4, Лончар, Банић 6, Жорић 8, Андрић 5.

СЛОВЕНИЈА: Слокар 15, Лакович 15, Ризвић, Бечировић 4, Клобучар, Удрих 9, Нацхбар 11, Драгић 14, Јагодник, Зупан 8, Видмар 9, Брезец 6.

Трећа узастопна победа Словеније на великим такмичењима. Хрватска је од Словеније поражена у прошлогодишњем четвртфиналу Европског првенства, 67:65, као и пре пет година на Евробаскету у Београду.