Амстердам 1928.

На 9. ОИ у Амстердаму од 17.маја до 12. августа 1928. први пут је запаљена олимпијска бакља. Први пут као спонзор појавила се "Кока-кола". Југославију су представљала 34 такмичара, а свих пет медаља освојили су гимнастичари.

Холанђани су у организацију Игара уложили, за оно време, огромних 1,83 милиона долара које, као и њихови претходници у Паризу, нису успели да врате. Финансијски губитак, ипак, није био толико велики као у Паризу четири године раније, с обзиром на то да су изгубили око 18.000 долара.

Игре је, као изасланик холандске краљице Вилхелмине, отворио принц Хендрик и то је био први случај у историји модерног олимпијског покрета да шеф државе организатора такмичења није присуствовао отварању најважније спортске манифестације.

Много значајнија од тога за МОК је била чињеница да се у Амстердаму први пут, као један од спонзора, појавила "Кока-Кола", компанија која је касније уложила огроман новац у развој олимпијског покрета.

Највећи хероји претходне манифестације у Паризу, фински атлетичари Паво Нурми и Виле Ритола и амерички пливач Џони Вајсмилер, одолели су многим искушењима и освојили нове трофеје. Нурми је у Амстердаму победио у трци на 10.000 метара и освојио девето златно олимпијско одличје, а у пребогату ризницу медаља ставио је још два сребра.

Вајсмилер, који се касније прославио и као глумац у серији филмова о стрип јунаку Тарзану, одбранио је шампионске трофеје у тркама на 100 метара и 4x200 метара слободно, док је Ритола освојио злато на 5.000 и сребро на 10.000 метара.

Талентовани 20. годишњи Канађанин Парси Вилијамс изнанадио је фаворите у најбржим спринтерским дисциплинама и освојио златне медаље на 100 и 200 метара.

У Амстердаму су се први пут у атлетици надметале и жене. Оне су се такмичиле у само пет дисциплина, а Американка Бети Робинсон је освојила златну медаљу у надметању на 100 метара, иако ју је трчала тек четврти пут у каријери.

Репрезентација Индије у хокеју на трави у Амстердаму је почела фантастичан победнички низ. У финалу олимпијског турнира Индијци су победили Холанђане са 3:0 и освојили прву од шест златних медаља у низу. Титулу олимпијског победника Индијци су ривалима препустили тек 1960. у Риму, када су у финалу поражени од Пакистана са 1:0.

Победничку серију у Амстердаму је почела и мачевалачка репрезентација Мађарске у дисциплини сабља. Мађари су чак седам пута узастопно освајали златно одличје у тој дисциплини.

Југославију су представљала 34 такмичара, а све медаље, укупно пет, освојили су гимнастичари.

Златну медаљу поново је освојио Леон Штукељ у дисциплини кругови, док је сребро припало Јосипу Приможичу на разбоју. Стане Дерганц био је трећи у прескоку, док су у вишебоју бронзанан одличја освојили мушки тим и Штукељ.

Југославија је имала представнике и у атлетици, бициклизму, мачевању, фудбалу и рвању, али они нису постигли запаженије резултате.

На 9. Олимпијским играма 1928. године у Амстердаму такмичило се 2.883 (277 жена) спортиста из 46 земаља у 14 спортова.

Спортови: водени спортови (пливање, скокови у воду, ватерполо), атлетика, бициклизам, бокс, веслање, гимнастика, дизање тегова, једрење, коњички спорт, мачевање, модерни петобој, рвање, фудбал и хокеј на трави.