Ватерполо
Ватерполо је у 19. веку настао као водена алтернатива рагбију, на рекама и језерима. На ОИ се први пут појавио 1900, када и рагби. Највише медаља до сада, чак 16, освојила је селекција Мађарске.
Ватерполо је у почетку био опасан спорт који се први пут развио у рекама и језерима Енглеске средином 19. века као водена верзија рагбија. Лондонска пливачка асоцијација је 1870. развила правила за овај спорт која ће се одржавати у затвореним базенима.
Каснија правила која су се развила у Шкотској наглашавала су "фудбалски стил игре" уместо "рагби варијанте". Ватерполо је уведен у САД 1888, где се рагби начин игре – сличан америчком фудбалу – користио у води. Међутим, остатак света је усвојио шкотска правила спорта, која су представљала основу за ватерполо какав данас познајемо. Прва међународна утакмица одиграла се 1890. између Енглеске и Шкотске, а момци са севера Британије су тријумфовали 4:0.
Правила ватерпола
Утакмице које је одобрио свет водених спортова захтевају базен 30 пута 20 метара за мушкарце и базен 25 пута 20 метара за жене. Играју се четири четвртине по осам минута. Осим голмана, играчи могу држати лопту само једном руком. Напад траје 30 секунди, а ако екипа не покуша шут у том времену, посед прелази на противничку страну и сат за шут се ресетује.
Ватерполо је физички интезиван спорт – контакт је дозвољен са играчима који поседују лопту. Снага, издржљивост, моћ и стратегија су стога од суштинског значаја.
Историја ватерпола на олимпијским играма
Ватерполо је један од најстаријих екипних спортова на савременим олимпијским играма, јер је у програм уврштен истовремено кад и рагби, 1900. године, прво у виду такмичења међу клубовима, а затим и турнира међу државама од 1908. године.
Тек у Сиднеју 2000, век касније, женско такмичење је уведено на ОИ.
Европске репрезентације су годинама биледоминантне у мушком ватерполу и освајали су злато на сваком издању Игара од 1908.
Мађарска је на врху табеле најсјајнијих одличја за мушкарце са 16 медаља (укључујући девет златних). Женски ватерполо је на Ои је још увек у повоју, али Сједињене Државе су актуелни троструки шампиони након што су освојили злато у Лондону 2012, Рију 2016 и Токију 2020.
Дисциплине на Олимпијским играма
- такмичење у мушкој категорији
- такмичење у женској категорији
Коментари