Гвангџу, баланс традиционалног и савременог

Трећи највећи град Кине одувек се разликовао од осталих и као такав послужио за пример транзиције ове земље у оно шта данас представља. У историји дужој од 2200 година, Гвангџу је мењао уређења, изглед и називе, али је увек ишао у корак са временом, па се тако у њему данас налази невероватан баланс традиционалног и савременог.

Гвангџу, баланс традиционалног и савременог Гвангџу, баланс традиционалног и савременог

Са више од 12 милиона становника Гвангџу је трећи највећи град у Кини, одмах после Пекинга и Шангаја. Главни је град Гвангдонг провинције, а познат је и под називом Кантон. Основан је 212. године пре нове ере, важи за велику луку, налази се на одличној географској позицији, на такозваном "путу свиле" и одувек је важио за јединственији и либералнији град.

 

Самим тим постао је подобан за размену култура, мишљења, робе...Неретко је Гвангџу представљао платформу за револуције, трговинске, економске и културне реформе.

Главни је град најбогатије регије у Кини, а у новијој историји добио је надимак "престоница Трећег света", због великог броја миграција страних држављана, али и компанија и корпорација, које га бирају за седиште. Годишње, овај град посети преко 100 милиона становника широм света.

Град је стар више од 2200 година, па се може приметити невероватан баланс традиције и савремености. У њему се могу видети неки од најстаријих кинеских храмова, паркова, гробница, али и најмодернијих зграда, шопинг центара и популарни аутопилотски метро.

Родно је место онога што ми данас познајемо као "кинеска храна". Поседује огроман број различитих кухиња из разних крајева света, па га туристи називају и градом хране.

Што се спорта тиче, од 2010. године важи за фудбалску престоницу. Три тима која наступају у првој кинеској лиги су из Гвангџуа, а онај најпознатији и највећи Евергранде је био седмоструки узастопни освајач домаћег такмичења од 2010. До 2017. Године, двоструки освајач азијске Лиге шампиона 2013. и 2015. и двоструки учесник Светског клупског првенства.

Од 31. Августа ове године, Гвангџу ће заједно са седам других градова Кине постати престоница светске кошарке.

У дворани "Гимназија Гвангџу", капацитета до 10 хиљада гледалаца одржаће се десет утакмица Светског првенства.

Изградња дворане завршена је 2001. године, а до сада је служила за многобројне концерте, окршаје у фудбалу, кошарци, стоном тенису, бадминтону, као и компјутерској игрици "Лига легенди".

"Гимназија Гвангџу" у оквиру Светског првенства угостиће Групу Ц, у којој ће снаге одмерити Шпанија, Иран, Тунис и Порторико. До краја турнира у Гвангжуу ће се одиграти још четири утакмице друге фазе шампионата.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. јануар 2025.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње