Биографије - Извођачи

Познати јавности у различитој мери, извођачи овогодишњег српског избора за представника на "Песми Евровизије" 2011. године имају угледне професионалне биографије. Учешће у овогодишњој евровизијској трци, која је практично почела данас и завршава се 26. фебруара, ће свима, без обзира на коначан исход, означити ново поглавље у каријери.

Биографије такмичара на националном избору за Песму Евровизије 2011:

----------------------------------------------------------------------------------------------

Извођач: Даница Радојчић Нина
Назив песме: "Чаробан"
Музика и текст: Кристина Ковач
Аранжман: Кристина Ковач/Анте Гело

Даница Радојичић Нина рођена је 1989. године у Београду. Ова млада уметница је још у детињству испољила таленат за музику. Од шесте године ученица је ниже музичке школе, завршава одсек клавира и соло певања. Наредних година, паралелно са гимназијом, похађа средњу музичку школу. Гимназију завршава као ђак генерације, а данас је одличан студент III године Фармацеутског факултета.

Почеци каријере као вокалног извођача, а касније и као кантаутора, Нина везује за Дечији културни центар и такмичења 'Златна сирена'. Три пута је освојила прво место и једном специјалну награду. На 'ФЕДЕМУС-у' је неколико пута освојила прве награде за интерпретацију и композицију.

Од 2003. године Нина се такмичи на домаћим музичким фестивалима на којима, такође, осваја награде. Следе учешћа и на фестивалима у региону: Рожаје, Бања Лука и др. Од наступа у иностранству, са посебним задовољством издваја учешће на фестивалу 'Coventry Peace Month' у Енглеској, као и фестивал "Сребрна Јантра" у Бугарској где је освојила прву награду за интерпретацију.

Воли да слуша групу "Muse", "Duffy" и друге представнике поп и алтернативне музике.

Фебруара 2010. године Нина оснива бенд 'Legal Sex Department'. У улози фронтмена добро је позната познаваоцима прилика београдске клупске сцене.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Извођач - Група „Бриз"
Назив песме: „Ринг ринг ринг"
Композиција: Корнелије-Бата Ковач
Текст и аранжман: Александар Ераковић, Дамјан Дашић и Марко Ћалић

Пре пет година оформљен је састав под називом „The Bestbeat" са идејом да пред публику уживо донесе музику популарне ливерпулске четворке-групе „Битлси". Бенд је наступао у свим бившим републикама и гостовао у бројним телевизијским и радио емисијама. Паралелно са свирањем песама и данас популарних „Битлса" родила се жеља за извођењем ауторских композиција. Тако је настао „Бриз"- BREEZE.

Први сингл за песму „Ухвати зрак" појавио се у мају 2010. године и за кратко време се нашао на врховима телевизијских и радио топ-листа. Успех првог сингла поновила је, пар месеци касније, композиција „Кад љубав одлази", недавно проглашена хитом године емисије „Дискомер" радија "Студио Б". Група је снимила и 12 композиција на српском и енглеском језику које ће публика имати прилику да чује у наредним месецима.

Жеља бенда је да ствара музику која нема јасно временско одређење која је могла да настане и пре педесет година, а настаје и данас.

Групу „Бриз" чине: Александар Ераковић (гитара и бас), Радован Спасојевић (гитара и глас), Марко Ћалић (бас и глас) Дамјан Дашић (бубањ и глас), Никола Дунђеровић (гитара и глас).

Кратке биографије чланова групе:

Александар Ераковић - гитара и глас
Главни вокал и оснивач популарног састава из деведесетих година, групе "Вампири", са којом је снимио шест студијских албума и музику за култни филм "Ми нисмо анђели". Последњих година води је студио "Рама-Лама".

Радован Спасојевић - гитара и глас
Некада је наступао као "one-man show" по београдским клубовима, а пре пет година постао је соло гитариста The Beatles Tribute бенда - "The Bestbeat". Ради као сниматељ звука за потребе синхронизације цртаних филмова.

Марко Ћалић - бас гитара и глас
Растао слушајући плоче снимљене много пре него што је рођен. Увек је у бендовима у којима је свирао био најмлађи, па му је припала улога басисте. Често је ангажован као студијски музичар.

Дамјан Дашић - бубањ и глас
Последњих осам година свирао у групи "E-Play". Као дизајнер звука ради на снимањима музике, реклама, цртаних филмова и позоришних представа.

Никола Дунђеровић - гитара и глас
Заљубљеник у концерте, и музику '60. и '70. година. Наступао је као гитариста групе "Розе Позе". Једнако воли и "Битлсе" и "Стонсе".

----------------------------------------------------------------------------------------------

Извођач - Александра Ковач
Назив песме: „Идемо даље"
Композиција: Александра Ковач
Текст: Споменка Ковач
Аранжман: Александар Филиповић, Роман Горшек, Александра Ковач

Александра Ковач - певачица, композитор, аранжер, текстописац и продуцент, рођена је 1972. године у Београду. Заједно са млађом сестром Кристином, Александра је певала пратеће вокале Беби Дол која је представљала СФР Југославију на "Песми Евровизије" 1991. године у Риму.

Почела је да компонује, свира клавијатуре и изводи своју музику када јој је било 15 година. У то време, она и њена млађа сестра Кристина, оснивају дуо под називом К2 и потписују свој први уговор са менаџмент компанијом из Лондона, где у следећих пет година раде са многим великим именима светске музичке индустрије као што су - Дерек Брамбле (композитор и продуцент из САД, радио за Витни Хјустон, Анастасију, Нона Гаје), композиторски дуо Род Арџент - Питер Ван Хук из Велике Британије (композитори и продуценти за Џенесис, Фил Колинс, Танита Тикарам) и свирају енглеску турнеју са Ерол Брауном (група Хот Шоколејт).

Године 1995. сестре Ковач се враћају у Београд и компонују, аранжирају, продуцирају и изводе своје музичке албуме "К2" и "Мало Соула" који се продају у рекордним тиражима и долазе на место број 1 свих домаћих топ-листа. После успешне промоције албума и мини-турнеје, 1998. године, "К2" се враћа у Београд и група прекида рад.

Александра одлучује да настави са својом каријером, али овога пута не само као извођач и композитор, већ и као аранжер и продуцент.

Крајем 1999. упознаје продуцента и музичара Романа Горшека (члан рок састава "Плејбој") и са њим оснива музичку продукцију под именом "РАпродукција" која успешно ствара све до данас.

У то време Александра добија позив да ради са многобројним извођачима хрватске и босанске музичке сцене. Неки од извођача којима је Александра писала песме су Нина Бадрић, Ивана Киндл, Жак Худек, Дин, Северина, Горан Каран, Борис Новковић, Весна Писаровић, Санди Ценов и други.

Након пар година паузе, 2006. године, Александри излази први соло албум, под називом "Мед и млеко". Овај албум је проглашен најпродаванијим албумом 2006. и 2007. године и Александра Ковач улази у историју као прва особа са територије Србије која добија регионалну МТВ награду, на додели ЕМА у Копенхагену 2006. године. Са албумом "У мојој соби", Александра постиже велики успех на просторима ex-YU.

У 2009. години отвара и школу певања "Београдски Глас" и тиме даје шансу деци и људима да уче о певању и музици од врхунских педагога и солиста.

Награђивани је аутор музике за позориште, ТВ и рекламе.

Поред музичке каријере, Александра се бави и друштвено корисним радом - као подршка у многим кампањама ангажована је од стране државних институција и невладиних организација.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње