недеља, 23.05.2010, 15:10 -> 17:09
Горан Бреговић
Препознатљив балкански ритам, донео је домаћем композитору Горану Бреговићу светску славу. Компоновао је музику за бројна запажена филмска остварења, а његов "Оркестар за свадбе и сахране" са успехом наступа већ 16 година.
Традиционални ритмови балканског поднебља донели су светску репутацију домаћем композитору Горану Бреговићу аутору композиције која ће представљати Србију на 55. такмичењу "Песма Евровизије".
Тражили сте Брегу, добићете Брегу
У ексклузивном интервјуу за РТС који је Горан Бреговић дао о протеклом кастингу за овогодишњу Беовизију, песме је описао као веселе и једноставне.
"Неком ће се допасти, неком неће, али ко има амбицију да се свима допадне, не бави се оним чиме се ја бавим" рекао је Бреговић.
"Све три песме су трубачке, јер како сам већ рекао - тражили сте Брегу, добићете Брегу! Сви текстови су весели - тако ја то замишљам..." рекао је Бреговић и нагласио да ће ићи на "Песму Евровизије".
"Наравно да идем на „Песму Евровизије", бићу тамо до финала али нећу бити за финално вече јер имам један договорен концерт у Шпанији. Ако уђемо у финале...", рекао је Горан Бреговић.
Рођен је у Сарајеву 22. марта 1950. године. Почетком седамдесетих Бреговић са својим пријатељима музичарима формира групу "Бијело дугме".
Главни вокал у бенду је био Жељко Бебек, а преломни тренутак њихове каријере је био трећи сингл "Да сам пекар" и "Селма", после кога објављују свој први албум "Кад би био бјело дугме".
Седамдестих Бреговић и његов оркестар харају музичким сценама стварајући дотад невиђену еуфорију крунисану чувеним концертом код Хајдучке чесме у Кошутњаку.
Са "Бијелим дугметом", Горан је ушао у легенду. Били су позвани да свирају за Јосипа Броза Тита, на дочеку Нове године у Загребу.
Организаторима се учинило да је њихова музика прегласна за маршала, па су их после неколико минута склонили са сцене.
Одржали су концерте у Загребу и Београду, а медији су их критиковали да кваре омладину прозападњачким идејама.
Неколико година после смрти доживотног председника СФР Југославије, Јосипа Броза Тита, Бреговић почиње да се у наступима појављује у белом оделу што су многи схватили као алузију на маршала.
На прагу деведесетих, Бреговић дебитује као аутор филмске музике. Осим Кустуричиних култних и награђиваних дела "Дом за вешање", "Аризона дрим" и "Подземље", компоновао је музику за укупно 30 запажених филмских остварења као што су "Краљица Марго" Патриса Шероа, "Караула" Рајка Грлића, "Животни пут" Радула Махаелама, "Ђурђевдан" и још неколико његових комозиција овековечене су у филмској историји и као лајт мотиви култног филма "Борат" из 2006. године.
Успешне концертне турнеје
Аутор је музике за неколико реномираних позоришних остварења: мултимедијални пројекат Томажа Пандура "Silence of Balkans" ", представу о несвакидашњем Хамлету тршћанског позоришта "Stabilo", представу "The childrens crusade " популарног италијанског редитеља Марка Баиланија.
На почетку новог миленијума, Горан Бреговић је компоновао музичко-сценски триптих инспирисан Дантеовом "Божанственом комедијом". Дело је режирао Томаж Пандур а премијерно је изведено у позоришту "Талија" у Хамбургу.
"Кармен са срећним крајем" назив је Бреговићеве прве опере коју је комплетно ауторски уобличио. Дело је до сада имало више од 150 извођења у метрополама широм света.
Бреговић је сарађивао са Иги Попом Офра Хазом, Сесаријом Евором, Скот Вокером.
Његов "Оркестар за свадбе и сахране" са успехом наступа већ 16 година, а чине га трубачи, хор и симфонијски оркестар.
Оркестар годишње одржи око 150 концерата од којих је сваки својеврсни музички спектакл. У градовима широм света њихове концерте прати од неколико десетина хиљада људи до рекордних пола милиона колико је било на Тргу Ст.Ђовани у Риму 1997. године.
Прошлу, 2009. годину почео је објављивањем музичког пројекта "Алкохол", снимљеног у Гучи, који се састоји од два дела: "Шљивовивца" и "Шампањац". Лауреат је почасног доктората британског универзитета Шефилд.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментарbrega
Covek jednostavno nema kompleks Zapada. Shvatio je da oni nisu nista bolji od nas, da i mi imamo sta da pokazemo i cime da se ponosimo.
Covek sa ciljem
Goran Bregovic,sinonim bunta i slave na svetskoj muzickoj sceni.Uvek zna sta hoce i kako do toga doci.Za mnoge on je komplikovani muzicki genije,ali za prave poznavaoce njegovog uspeha,on je jednostavan carsijski covek koji ce uvek pronaci kutiju u koju ce upakovati svoju mega-skromnost.Svi na Balkanu trebaju biti ponosni sto su Bregini zemljaci.
brega
brega mi svi se ponosimo citava bivsa juga danasnje sest drzave...ti si genija tek sada su svatili zapadnjaci sta je muzika i ko je sarajevsi..betoven.svaka cast majstore
Najzasluzniji
Brega je najzasluzniji za pesmu koja je razmrdala Evropu, naravno i za to sto je kao interpretatora pesme odabrao harizmaticnog Milana.
Brega
Volio bih da Bregovic kadkad navrati ponovo u Sarajevo da obidje svoju staru raju.
Nadam se da ce to biti uskoro.
brega
Ma Bregović je neviđeni genije za marketing. Ne znam kako ga niko sa nekog fakulteta nije pozvao da predaje kao gost-predavač. Uvjek je oko sebe okupljao odlične muzičare, pa je zato tako dugo opstajao u šoubiznisu.