Лук Блек ће ићи у Ливерпул!
Након две полуфиналне вечери, 16 најбољих такмичара се у вечерашњем финалу борило за карту за „Песму Евровизије“ у Ливерпулу. Захваљујући гласовима публике и жирија, представник Србије ће бити Лук Блек, са песмом „Само ми се спава“.
Коначни резултати гласања
Лук Блек ће ићи у Ливерпул!
Први гласови публике за Hurricane
Саша Локнер 12 поена за Нађу која је на првом месту после гласања жирија
Слободан Вељковић Цоби 12 поена за Нађу
Невена Божовић Ивановић 12 бодова Филипу Балошу
Стижу први гласови жирија
Гласање је завршено
Стручни жири
Почело гласање
Румба у грин руму
Филип Балош исто каже да увек може боље
Зејна ставља тачку у ритму румбе
Зејна – Румба
Музика: Никола Буровац; текст: Милош Рогановић; аранжман: Дарко Димитров
Зејна Муркић затвара овогодишње такмичење за избор представника Србије на „Евровизији 2023“.
Зејна је са песмом Румба одлучила да поново окуша срећу и ове године, а према прогнозама кладионица и прегледима на Јутјубу, важи за једног од главних фаворита.
Својевремено је била чланица групе „Луна“, после чега је наставила соло каријеру из које се једно време повукла због рођења ћерке Кјаре, која сада има осам година.
Зејнин отац је Бего Муркић, манекен и денсер који је био веома популаран деведесетих година прошлог века, а певачица увек радо истиче да се поноси тиме што је Ромкиња.
Filarri каже да је све било добро, да није било треме, али да увек може боље
Још мало „чвршћег“ звука из Војводине
Empathy Soul Project – Индиго
Музика: Ненад Радаковић; текст: Ненад Радаковић; аранжман: Ненад Радаковић, Раде Радојчић
Чвршћи звук у финалу Песме за Евровизију доноси и трочлани алтернативни инди рок састав из Зрењанина, "Empathy Soul Project", песмом Индиго.
Група постоји више од десет година, има један студијски албум и чине је Ненад Радаковић, Игор Величковић и Раде Радојчић.
Наступали су на бројним фестивалима у земљи и региону, а 2016. су били други на телевизијском Бунт рок фестивалу.
Јоца Ајкула неће да одрасте
Gift – Liberta
Музика: Gift; текст: Јован Матић; аранжман: Gift
У финалу се поново нашло места и за гитарске звуке. Прошлогодишњи финалисти, новосадска група „Гифт“, предвођена Јованом Матићем, популарним Јоцом Ајкулом, изводе песму Либерта која поручује да „неће да одрасту и живела слобода“.
„Гифт“ постоји скоро 25 година и иза себе имају два студијска албума, а поред ауторске музике, познати су и по извођењу бројних рок обрада.
Принц задовољан. Шта год да буде, може мирно да спава
Како се слажу епска фантастика и хип-хоп
Filarri – После мене
Музика: Теодора Павловска; текст: Милош Јаношевић; аранжман: Марко Глухаковић
Главни инфлуенсер на такмичењу, Тик-токер који има преко 120.000 пратилаца, али и учесник коме се чак ни презиме не зна. Једном приликој је открио да његов псеудоним није Италијанског порекла како многи мисле, већ је у питању само акроним имена и презимена.
Филип, како гласи име овог извођача, како је казао, његова песма, костим и кореографија представљају „спој епске фантастике и моредног хип хопа“.
Прецизан распоред реквизита
Нађу стигло узбуђење после наступа
Играло се и уз Филипа Балоша, а овације од такмичара добио је и Luke Black
Љубав Ајше и Стојана – Ромеа и Јулије из Врања
Музика и текст: Душан Бачић; аранжман: Дејан Николић
Стефан Здравковић, јавности познатији под уметничким именом Принц од Врање, професор је норвешког језика и државни првак и вицешампион Балкана у каратеу.Рођен је 1993. године у Врању, а музиком се бави од своје 12. године. Осим што има леп глас, свира бубњеве и гитару, а глумио је и у рок опери Јесус Цхрист Суперстар. Свој певачки таленат представио је на многим светским фестивалима и такмичењима.
Прича из његовог краја о љубави Ајше и Стојана, врањских Ромеа и Јулије, главна инспирација за његову такмичарску песму Цвет са Истока, коју прати интересантна кореографија.
Џипси задовољан наступом
Песма која је настала у орману
Музика, текст и аранжман: Филип Балош
Филип Балош, још један Новосађанин међу финалистима, долази из музичко-драмске породице. Студент сликарства и кантаутор представио се модерном електро-поп песмом Нови план други сан.
Иако породица има властити музички студио, Балош је, како је истакао, песму направио завучен у ормар и огрнут југословенским ћебадима.
У једном интервјуу открио је да је одувек волео да пева, али да је пронашао начин да се истински изрази кроз уметност 2009. године, када је открио Лејди Гагу. Одувек је имао сан да наступа на Евровизији, а пре две године чак је и написао песму с којом је планирао да конкурише на националном такмичењу, али се то на крају није десило.
У међувремену је сарађивао са „Земљом Грува“, Констрактиним бендом и снимио са њима званичну обраду њене песме Мекано.
Џипси је „грин рум“ подигао на ноге
Надамо се да се Луки још увек не спава
Luke Black – Само ми се спава
Музика и текст: Luke Black; aranžman: Majed Kfoury, COMANAVAGO, Luke Black, Милован Бошковић
Лука Ивановић, који наступа под псеудонимом Luke Black рођен је у Чачку, али живи и ради у Лондону.
До сада је објавио неколико ЕП издања за Universal Music, и постао један од првих извођаче са ових простора који је потписао уговор за америчку музичку корпорацију.
Такмичи се друштвено-ангажованом електро-поп песмом Само ми се спава, отпеваном на српском и енглеском, која је настала за време карантина током пандемије коронавируса.
Како је рекао у полуфиналу „написао ју је из позиције лика" из видео-игре Симс, а песма говори о „колективном буђењу и како не треба да жмуримо на зло", а његов алтернативни звук подсећа на такозвани анксиозни поп, по чему је најпознатија Били Ајлиш.
Занимљиво је да је Лука веома популаран у Кини.
Chegi i Braća bluz bend и Hurricane праве атмосферу у „грин руму“
Џипсија многи пореде са Викендом
Dzipsii – Грех
Музика: Rap Gorilla, Dzipsii; текст: Dzipsii, Rap Gorilla; аранжман: Rap Gorilla
Један од такмичара о којима се уочи „Песме за Евровизију“ много говорило, зове се Јован Живадиновић, а уметничко име му је Џипси (Dzipsii) – надимак који је сам себи наденуо као припаднику ромске популације.
Када је пре две године из родног Зајечара дошао у Београд, сопствене демо снимке послао је на различите адресе, између осталог и Ахмеду Хајдаровићу (Реп Горили) са којим је направио такмичарску песму Грех.
Крајем пошле године је објавио албум-првенац Записи из подземља, а његово музичко стваралаштво многи упоређују са канадским аутором Викендом (The Weeknd).
Џипси је такође номинован за најбољу урбан поп нумеру на предстојећој додели MAC награда, и то за своју песму Finibrid.
Нова боја косе у последњем тренутку
Главни камерман има поклон за „Фрајле“
Најобразованији музичари у региону своје знање су пренели на популарну музику
CHEGI & Braća bluz bend – Свадба или кавга
Музика: Жељко Чегањац, Душан Чегањац, Стефан Чегањац; текст: Борис Капетановић; аранжман: Жељко Чегањац, Душан Чегањац, Стефан Чегањац, Маријо Пајић
Chegi i Braća bluz bend слове за најобразованије музичаре у региону који се баве комерцијалном музиком.
Окосницу бенда чине браћа Чегањац, а настао је, како кажу, „по ходницима Музичке академије“. Стефан је докторанд Факултета Музичке Уметности, док је његов млађи брат Душан шампион света у свирању класичне хармонике. Своје знање пренели су и на модерну, популарну музику, те је ова група једна од најангажованијих на свадбама у региону.
Поновили су прошлогодишњи успех и овог пута се пласирали у финале „Песме за Евровизију“. Звуци трубе, саксофона, виолине и клавијатура, могу се чути у њиховој етно-поп нумери Свадба или кавга.
Шта нас то на њима мами
Музика: Немања Антонић; текст: Иван Вукајловић, Лена Кузмановић аранжман: Немања Антонић
Многи су се питали да ли ће нове, млађе чланице групе Hurricane, Јована Радић, Миона Срећковић и Сара Коуроума, оправдати траг који су оставиле Сања Вучић, Ивана Николић и Ксенија Кнежевић. Јована, Сара и Миона су од самог почетка истицале да им је част што су наследиле певачице као што су некадашње чланице, те да имају њихову подршку.
Костими које су носиле посебно су привукли пажњу публике, па се о њима данима полемише на друштвеним мрежама. Поједине анкете овој песми предвиђају висок пласман у финалу.
Јована долази из Краљева, Сара је пореклом из Гвинеје, али вуче и српске корене, Миона је из Ниша, што их већ чини довољно јединственим, а како ће се пласирати на „Песми за Евровизију", остаје нам да видимо.
„Фрајле“ у свом стилу поручују Нека, нека
Музика: Наташа Михајловић; текст: Наташа Михајловић, Невена Буча; аранжман: Иван Ковачевић
Новосадске „Фрајле“ су основале бенд лета 2009, а иза себе имају неколико издатих албума, бројне наступе на разним фестивалима, као и мноштво концерата, између осталог, и у авиону на 10.000 метара, као и у Европском парламенту у Бриселу.
Акустични, женски бенд, који чине Наташа Михајловић и Јелена и Невена Буча, такмиче се песмом Нека, нека, насталом 2015. године.
Препознатљива мелодија и јединствени стајлинг „Фрајли“ коме су допринели уникатни костими које је радио познати дизајнер Предраг Ђукнић, док је кореографију, креирала глумица и редитељка Вишња Обрадовић.
Нађу је изабрала Кристина Ковач да јој напише песму
Нађа – Мој први ожиљак на души
Музика: Кристина Ковач, Тим Госден; текст: Кристина Ковач; аранжман: Тим Госден
Седамнаестогодишња Нађа Ордагић такође долази из Сремске Митровице. Ученица је средње музичке школе, а пева од четврте године. Песма Мој први ожиљак на души заједничким снагама су урадили Кристина Ковач и британски продуцент Тим Госден.
До сарадње између Нађе и Кристине Ковач, дошло је тако што Кристина објавила на Фејсбуку позив неафирмисаним извођачима, да се јаве како би им „написала песму за Евровизију“.
„На моју велику срећу, Нађа се пријавила и остало је историја - мислим да нисам ни мало погрешила“, рекла је Ковач у полуфиналу.
Борис Суботић добија прве честитке после наступа
Са наступом је завршио и Борис Суботић. Каже да је задовољан како је све протекло.
"Први позив после наступа добио сам од организатора који ми је честитао", каже Борис.
Стефан Шај задовољан наступом
Колеге из Радио Београда се налазе на лицу места – Катарина Епштајн и Ненад Камиџорац
Ненад и Александар – спој два невероватна вокала
Duo Grand – Viva la vida
Музика: Нинослав Адемовић, Горан Ратковић Рале; текст: Горан Ратковић Рале, Бранислав Глушац; аранжман: Горан Ратковић Рале, Бранислав Глушац.
Дуо Гранд чине певачи Ненад Османовић и Александар Симић, који су се упознали на једном телевизијском музичком такмичењу, а њихова песма је спој два невероватна вокала, Ненада као класичног певача народне музике и Александра који има школован оперски вокал.
Нађа је решена да наступи на „Песми Евровизије“
Музика: Константин Арсић, Алекса Вучковић, Нађа Терзић; текст: Нађа Терзић; аранжман: Константин Арсић, Урош Милкић, Нађа Терзић.
Нађа Терзић, публици познатија под именом Надиа, школована је џез певачица. Има само 21 годину и студенткиња је на Факултету музичке уметности. Таленат за музику је наследила од родитеља, али како је открила, није им рекла да се пријавила за ово такмичење.
Уверена је да ако сада не оде у Ливерпул, једног дана ће сигурно певати на „Евросонгу“.
Песму с којом се такмичи писала је сама, али како каже, ова нумера није аутобиографска.
Борис Суботић тражи нову шансу да отпутује на „Евросонг“
Борис Суботић – Недоступан
Музика: Немања Антонић, Филип Несторовић, Владимир Гаврић; текст: Миленко Шкарић, Немања Антонић, Филип Несторовић аранжман: Немања Антонић, Владимир Гаврић
Прошлогодишњи неуспешан покушај да се пласира на „Евросонг“ није обесхрабрио Бориса Суботића да не покуша и ове године. За почетак, прве полуфиналне вечери изборио је место у финалу песмом Недоступан, која је, како се говори у јавности, један је од фаворита.
Борис је из Сремске Митровице, студент је Факултета савремених уметности у Београду, смер музичка продукција. Певањем се бави од пете године, а за себе каже да су му родитељи причали да је певао пре него што је проговорио. Учествовао је на разним такмичењима и фестивалима, а до сада његов највећи успех је друго место на „Дечјој песми Евровизије“.
Stefan Shy отвара финално вече избора „Песме за Евровизију 2023“
Stefan Shy – Од јастука до јастука
Музика: Славко Миловановић; текст: Ана Секулић; аранжман: Дарко Димитров, Владимир Јованчић.
Стефан Маљковић, познатији као Stefan Shy, са песмом Од јастука до јастука, у првом полуфиналу је изборио место у финалних 16.
Како је открио, песма је настала пре годину дана, а у себи носи причу момка који је имао лоша искуства у љубави и који је трагао за утехом у пролазу, односно – Од јастука, До јастука, Тражим нове, Да ме воле, До задњег свитања.
Каже да од избора „Песме за Евровизију“ не очекује да ће пресудно утицати на његову будућу каријеру, већ да желео да „све иде својим током“.
Иначе, Стефан је рођен у музичкој породици, мајка и сестре му се баве певањем, а отац свира гитару.
Оливера Ковачевић: Ништа логичније него да ревијални део буде посвећен „Битлсима“
Уочи почетка финалне вечери „Песме за Евровизију“, главна и одговорна уредница Забавног програма РТС-а Оливера Ковачевић наглашава да се РТС и ове године потрудио да направи не само фестивал већ и шоу-програм вредан пажње.
„Утисак је да смо ове године искорачили, по тврдњама представника Евровизије“, додаје Ковачевић.
Људи из РТС-а и „Скај мјузика“ уложили су много труда како би такмичари добили прилику да се у пуном сјају представе.
Ревијални део је нешто што је у претходна два полуфинала доста коментарисано како у земљи, али и у региони и Европи.
У првој полуфиналној вечери ревијални део је би посвећен Констракти, а у другој, евровизијским хитовима који су били инспирисани етно-музиком, завршно са прошлогодишњим победницима из Украјине.
Пошто је због рата у Украјини, Велика Британија преузела организацију „Песме за Евровизију“ и одабрала Ливерпул за домаћина, онда није било ништа логичније да ревијални део финалне вечери буде посвећен „Битлсима“.
Победника по евровизијским правилима бира жири и гласови публике
Нови представник Србије на „Песми Евровизије 2023“ у Ливерпулу биће изабран збрајањем гласова публике и жирија у односу 50:50.
Свој део прихода од пристиглих СМС порука током сва три дана фестивала „Песма за Евровизију 2023“ РТС ће по традицији донирати онима којима су подршка и помоћ потребни.
Ове године, РТС-ов приход од СМС-а отићи ће у хуманитарне сврхе за набавку апарата за Дом здравља у општини Бојник, на југу Србије.
Финалисти спремни, победник ће бити познат око поноћи
И током финалне вечери ће на главној сцени гледаоце водити глумац Милан Марић и Драгана Косјерина, а у такозваном грин руму са такмичарима ће се дружити Кристина Раденковић и Стефан Поповић.
У вечерашњем финалу наступају:
1. Stefan Shy – Од јастука до јастука;
2. Борис Суботић – Недоступан;
3. Nadia – Девојка твог дечка;
4. Duo Grand – Viva la vida;
5. Нађа – Мој први ожиљак на души;
6. Фрајле – Нека нека;
7. Hurricane – Зуми зими зами;
8. CHEGI & Braća bluz bend – Свадба или кавга;
9. Dzipsii – Грех;
10. Luke Black – Само ми се спава;
11. Филип Балош – Нови план други сан;
12. Принц – Цвет са Истока;
13. Filarri – После мене;
14. Гифт – Либерта;
15. Empathy Soul Project – Индиго;
16. Зејна – Румба
„Песма Евровизије" одржаће се 9, 11. и 13. маја у Ливерпулу у Великој Британији, која је преузела организацију уместо прошлогодишњег победника Украјине.
Радио-телевизија Србије од пријављених кандидата изабрала је 32 композиције које су биле распоређене у два полуфинала из којих је сабирањем гласова жирија и публике изабрано по осам такмичара.
Изабрани кандидати су редослед наступа на финалној вечери бирали жребом, а редослед којим су прозивани финалисти није одражавао број гласова које су добили.
Коментари