Читај ми!

Крај доминације традиционалних медија?

Истраживање светског тржишта дигиталних комуникација које је спровео KPMG, показало је да традиционални медији још увек држе примат над својом онлајн конкуренцијом, али да се у наредном периоду може очекивати убрзана дигитализација медија и крај доминације традиционалних медија у форматима у каквим их данас познајемо.

Истраживање о утицају дигиталних медија на понашање потрошача спроведено је на узорку од приближно 9.000 људи у девет земаља широм света - Кини, Бразилу, Сингапуру, Немачкој, Аустралији, Канади, Шпанији, Великој Британији и САД.

Према истраживању, и поред све веће дигитализације медија половина корисника се и даље ослања на традиционалне медије као извор забаве и информација. Телевизија је и даље најпопуларнији светски медиј, а ТВ не гледа свега између 8-16 одсто испитаника. Интересантно је, да се ТВ програм све више прати и преко мобилних уређаја.

Очекује се да ће до 2014. године сваки четврти становник у ових девет земаља поседовати таблет, а чак сваки други паметни (смарт) телефон, што ће додатно убрзати дигитализацију светског медијског тржишта. Паралелно гледање ТВ-а и коришћење мобилних уређаја и лаптоп рачунара све више смањује ефикасност класичног ТВ оглашавања.

Половина свих испитаних Американаца каже да у исто време користи и ТВ и рачунар, а исте навике има и скоро половина (44 одсто) Европљана. Овај феномен назван је "ефекат два екрана", а утицаће на развој нових маркетиншких метода и отворити нове могућности за зараду на онлајн садржајима.

Како би оствариле профит, од медијских кућа ће се у будућности очекивати да познају навике потрошача, могућности мобилних уређаја, као и да осмисле нове моделе оглашавања, контролишу "ефекат два екрана" и да раде на популаризацији онлајн сервиса.

Дигитални медији су убедљиво најпопуларнији извор информација и забаве међу урбаним становништвом, нарочито Кине, Бразила и Сингапура. Овај тренд убрзавају све јефтинији таблети и паметни (смарт) телефони, као и све брже мреже за пренос података.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње