Етнографски музеј представља пиротски ћилим изложбом у Пекингу

Изложба „Два лица пиротских ћилима“, Етнографског музеја у Београду биће свечано отворена 5. јула у 17 часова у Културном центру Србије „Иво Андрић” у Пекингу, у Народној Републици Кини.

Овом изложбом Србија ће се представити кинеској јавности кроз један од најрепрезентативнијих, најпрепознатљивијих елемената и брендова своје културне баштине, пиротски ћилим.

Пиротско ћилимарство представља врхунац српског традиционалног текстилног стваралаштва и вековима је препознатљиво по богатству орнамената, колористичкој хармонији и изузетној техници ткања.

Изложба у Пекингу представиће део вредне Колекције пиротских ћилима из фонда Етнографског музеја у Београду, која броји 173 предмета настала у периоду од 1792. до 1932. године. Поред оригиналних експоната, посетиоци ће имати прилику да се са овом значајном традицијом упознају и кроз дигиталну презентацију комплетне колекције.

Изложба „Два лица пиротских ћилима” биће сведочанство не само о уметничким дометима народног текстилног стваралаштва, већ и о друштвеном значају ћилима у свакодневном и обредном животу. Ћилими су красили домове, краљевске резиденције, парламенте и јавне институције, а такође су имали важну улогу у свадбеним и другим животним обичајима.

Пиротски ћилим, као симбол националног идентитета, често се користи и као елемент културне дипломатије, при званичним наступима Србије у иностранству. Стога ће и ова изложба допринети афирмацији српске културне баштине у свету, посебно у оквиру интеркултуралног дијалога са кинеском публиком.

Након успешних представљања пиротских ћилима у Азербејџану, Индији, Мароку, Француској и Словенији, ово је први пут да се Етнографски музеј из Београда представља публици у Народној Републици Кини. Изложба у Пекингу је део шире мисије Етнографског музеја у очувању, истраживању и интернационалној промоцији српске културне баштине.

Ауторка изложбе је Марина Цветковић, музејска саветница Етнографског музеја, која се дуги низ година посвећено бави проучавањем, интерпретацијом и промоцијом српског текстилног наслеђа.

Изложба се реализује уз подршку Министарства културе Републике Србије, у сарадњи са Културним центром Србије у Пекингу.

Изложба ће бити отворена за посетиоце до 10. септембра, што додатно сведочи о њеном значају и интересовању које пиротски ћилим као културно благо изазива у међународном контексту.

 

петак, 04. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом