Трансплантација многима једина нада

Упркос добро обученим тимовима и савременој опреми, Србија је и даље на последњем месту по броју кадаверичних трансплатација. Пракса показује да породице преминулих ретко дозвољавају донирање, а да број оних који завештавају органе и даље недовољан.

По броју кадаверичних трансплатација, у којима се органи узимају од људи који су доживели мождану смрт, Србија је на последњем месту у Европи.

Иако имамо добро обучене тимове и опрему за такве захвате, највећи проблем је недостатак органа.

Пракса је показала да породице преминулих ретко дозвољавају донирање, иако је некима то једина могућност излечења.

Нишлијкa Марину Радуловић пре шест месеци, од непознате особе која је премилула, добила je бубрег. Било је то прво донирање органа у Нишу са пацијента који је доживео мождану смрт.

Данас се Марина после четворогодишње дијализе и пресађивања органа чешће смеје, јер је живот, како каже, много лепши.

Према њеним речи, живот пре трансплантације је тежак, сваки други дан сте на дијализи, а сада је живот много бољи јер нема тих страхова.

За разлику од суграђанке, осамнаестогодишња Невена још увек чека излечење. На дијализи је од тринаесте године јер нема живе даваоце.

Невена каже да четири пута недељно мора да иде на дијализу и да би јој много значило када би добила бубрег, јер би тек тада живела нормално као сви остали.

Повећање броја оболелих од дијабетеса и хипертензије годишње увећа број бубрежних болесника за 10 до 15 одсто.

"Постоји све већи број особа које завештавају своје органе, али је потребно да тај број буде много већи, каже руководилац тима за трансплантацију Видојко Ђорђевић и додаје да је веома важно за живота завештати своје органе.

Свих 40 постеља за дијализу у Клиничком центру у Нишу попуњено је даноноћно. Најмлађи пацијент има 18, а најстарији 78 година.

У просеку између 4 и 6 пацијената Клиничког центра у Нишу месечно доживи мождану смрт. Када би само три породице пристале на донирање органа, онда би педесетак пацијената годишње добило нове бубреге, а 24-оро њих здраву јетру.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње