Читај ми!

Фестивал Француског радија у Монпељеу 2025

Репродуковаћемо ексклузиван снимак концерта одржаног 7. јула у дворани Опере Берлиоз када су наступили чланови Камерног ансамбла Малер, а једна од најпопуларнијих савремених пијанисткиња – Јуџа Ванг – имала је двоструку улогу: била је солисткиња у Клавирским концертима Николаја Капустина и Петра Чајковског, али и диригенткиња. Поред остварења за клавир, за програм концерта она је одабрала и дела Лудвига ван Бетовена – увертиру Кориолан, опус 62, као и Октет за дуваче Игора Стравинског којим је започело вече.

Јуџа Ванг је рођена 1987. године у Пекингу у породици музичара. На Конзерваторијум у родном граду примљена са седам година, а већ у четрнаестој је наставила школовање у Канади. Специјализацију је похађала на чувеном Кертис Институту у Филаделфији у класи Гарија Графмана који је имао снажан утицај на њен пијанистички развој. Пажњу светске јавности привукла је концертом одржаним 2007. када је заменила Марту Аргерич музицирајући као солисткиња са Бостонским симфонијским оркестром. Две године касније потписала је ексклузиван уговор са издавачком кућом Дојче Грамофон, обезбедивши себи место међу водећим светским уметницима, а њен дискографски опус до сада броји шест студијских албума, као и снимке који су забележени на концертима. Европски дебитантски наступ имала је 2003. године када је са оркестром Тонхале из Цириха извела Бетовенов Четврти клавирски концерт, док се као амерички деби наводи њен наступ са Пинкасом Цукерманом 2005. године, где је исти Бетовенов концерт извела замењујући пијанисту Радуа Лупуа.

Критичар Њујорк Тајмса описао ју је као „уметницу која има све: брзину, флексибилност, пијанистичку снагу и суптилност приликом музицирања”. Наступала је са водећим светским оркестрима и диригентима, међу којима су Густаво Дудамел, Мајкл Тилсон Томас и Клаудио Абадо. Данас је једна од најтраженијих солисткиња, изузетно је посвећена камерном музицирању, али и солистичким наступима.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом