Музеј звука – Дела Жака Аркаделта

Емисија је посвећена делима Жака Аркаделта и његових савременика, која су Камерни хор из Намира и ансамбл Капела Медитеранеа под управом Леонарда Гарсије Аларкона, објавили 2023. године.

Јакоб, односно Жак Аркаделт, био је франко-фламански композитор познат пре свега по својим бројним мадригалима. Мало се зна о његовом раном животу – иако његово презиме упућује на фламанско порекло, чини се да је одрастао у француској средини, те се стога често његово име појављује у различитим писаним облицима француског језика.

Први трагови о животу овог уметника потичу из Италије, где је почетком четврте деценије XVI века штампана збирка са његових шест мотета. Зна се да је у то време Аркаделт био у служби Алесандра Медичија, али и да је напустио Фиренцу након убиства војводе и преселио се у Рим. Тада је у Капелу Јулију примљен „Jacobus flandrus”, за кога се претпоставља да је заправо Аркаделт, који је годину дана касније, очигледно захваљујући препоруци папе Павла III, постао и члан Сикстинске капеле. Након смрти папе, Аркаделт се вратио у Француску, где се у штампаним издањима његових дела појављује назив „regius musicus”, што указује да је био дворски музичар у служби Анрија II и Шарла IX.

Аркаделт је био превасходно композитор световне музике; за собом је оставио око 250 мадригала, 125 шансона, али и 24 мотета, три мисе, Магнификат и Тужбалице пророка Јеремије. У његовим делима могу се препознати утицаји свих средина у којима је радио – од полифоног стила негованог у фламанским земљама, преко италијанских световних форми попут фротоле, до духовне музике налик оној Жана Мутона.

У емисији ћете чути једну од три сачуване мисе овог аутора – ординаријум заснован на теми мотета Жана Мутона под називом Noe noe, по којој је и добила име, затим његове мотете, мадригале и Магнификат, као и два мотетa Жоскена де Преа.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом