Читај ми!

Имагинарни пејзажи

Представићемо одабране нумере са остварења британског уметника Ричарда Скелтона – „selenodesy“ и „Shear Planes“, који су остварени за лејблове Phantom Limb из Брајтона, односно Aeolian.

Остварење „Shear Planes“ је треће из циклуса „Morain Sequence“ у којем се овај британски уметник обраћа феномену глечера и њихових утицаја на формирање рељефа и природних предела. Попут  хидростатичког притиска великих наслага леда који мења, крти и савија стену на којој се налази, тако је и Скелтон подвргао разноликим деформишућим процесима једноставне звучне таласе.

Сама реч selenodesy је један од синонима за селенографију - посматрање површине месеца и мапирање његових кратера, мора, планинских ланаца и других рељефних облика. С обзиром да је Скелтоново стваралаштво дубоко укорењено у природно окружење, као и географске феномене, овај пут он свој поглед упућује месецу и његовог географији. То је делимично инспирисано тиме што се уметник 2017. године преселио на село у близини Килдер обсерваторије на граници Енглеске и Шкотске, у такозваној области „тамног неба“ у Великој Британији, с обзиром да у овом региону нема светлосног загађења неба, те је повољно за посматрање звезда и небеских тела. Како би приказао сву лепоту звезданог свода, па чак и феномена попут ауроре бореалис које је посматрао кроз прозоре свог новог дома у часовима несанице, Скелтон се окренуо спајању електронске, дигиталне аудио синтезе и структура проистеклих из оргуљског звука. Тако су настале контемплативне дрон композиције, које ипак у себи садрже нешто од величанствености и непрегледности космичког пространства које нас окружује.

 

Уредница: Ксенија Стевановић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом