петак, 25.07.2025, 20:20 -> 15:52
Светске музичке позорнице
Дела Антоњина Дворжака (симфонијска поема Златно вретено, опус 109) и Густава Малера (Четврта симфонија) у извођењу једног од најзначајнијих светских ансамбала – лајпцишког Гевандхаус оркестра под управом Андриса Нелсонса. Суделује сопран Кристијане Карг. Снимак је забележен 21. фебруара у њиховој матичној кући – дворани Гевандхаус у овом немачком граду – део је серијала Премијум концерти Еурорадија, а уступљен нам је посредством међународне размене.
Лајпцишки Гевандхаус оркестар један је од најстаријих европских ансамбала. Године 1479. Савет града Лајпцига окупио је неколико музичара, махом извођача на свиралама, који су имали главну улогу у промоцији културног живота града, а они се данас сматрају за претече ансамбла који ће се постепено обликовати кроз наредна три века.
Корени оркестра се могу пратити и од 1743. године када је лајпцишко удружење „Велики концерт” започело са извођењем музике у приватним домовима. Године 1744. „Велики концерт” своје манифестације премешта у таверну „Три лабуда“ где ће се оне одржавати наредне три деценије. Због жалби о концертним условима и понашању публике у таверни, а на иницијативу тадашњег градоначелника Лајпцига, 1780. године „Гевандхаус” – иначе трговинска кућа гардеробе – преобликован је у концертну дворану, а мото римског књижевника Сенеке Res severa est verum gaudium, односно „Само озбиљна ствар је права радост”, уклесан је на зиду дворане. Новембра 1781. одржан је први концерт у новоотвореној дворани када је на челу оркестра био Јохан Адам Хилер. Убрзо затим Европом се шири вест о овом изузетном ансамблу, па већ 1789. и Моцарт изводи дела са Гевандхаус оркестром. Интересантно је истаћи да је Бетовен своје симфоније, као комплетан циклус, извео управо у Гевандхаусу 1825. године. Феликс Менделсон, који је на челу оркестра био у периоду од 1835. до 1847, премијерно је дириговао у Гевандхаусу своју Шкотску симфонију и Виолински концерт у е молу, али и симфонијска остварења Роберта Шумана и Франца Шуберта.
Године 1884. Гевандхаус оркестар, на чијем је челу тада био Карл Рајнеке, пресељен је у нову дворану. У овом концертном простору своја дела су дириговали Вагнер, Брамс, Чајковски, Григ, Рихард Штраус и Антон Брукнер.
Дворана Гевандхаус је уништена током Другог светског рата, а тек 1981. године отворена је нова. Од тада, оркестром су управљали Курт Мазур, Херберт Блумстет и Рикардо Шаји. Данас се на његовом челу налази летонски диригент Андрис Нелсонс, који ће, како је најављено, на овом месту бити до 2027. године.
Уредница Ирина Максимовић Шашић
Коментари