четвртак, 03.11.2022, 13:30 -> 17:54
Извор: РТС
Аутор: Светлана Панић Цонић
Može li dualno obrazovanje da oživi stare zanate?
Tehnička škola u Vlasotincu je među prvima na jugu zemlje ušla u sistem dualnog obrazovanja. Saradnju imaju sa više od trideset preduzeća među kojima su i male radnje. Za neke od njih dualno obrazovanje je šansa da se očuvaju stari zanati. Kazandžijski je jedan od retkih koji u Vlasotincu ima sigurnu budućnost.
Kovanje bakra kao kruna i pečat majstorstva. Poput muzike odzvanjaju udarci čekića iz kazandžijske radionice Batice Stefanovića. Zanat mu je u genima, veština u prstima, ljubav u srcu, pa kazani za rakiju i posuđe sa lakoćom nastaju.
„Ovih dana se traže kazani od 200, 300, 500 litara, to je najprodavanije sada, imamo i od 1000", kaže Batica Stefanović, kazandžija iz Vlasotinca. "Čula sam da nemate slobodan termin naredne dve godine? Koliko vam treba vremena za jedan kazan od recimo 500 litara?" "Jeste. Kad smo svi ovako ovde, ja i ovi mladi momci kad radimo svi skupa treba nam jedno nedelju dana", dodaje Batica Stefanović.
Da sreću iskuje nastavljajući porodičnu tradiciju odlučio je i Stefan. Posle srednje ekonomske prekvalifikovao se i zanat peče uz oca.
"Da se kuje kazan to je najteže u ovom poslu i da se greje kapak za kazan i to je isto najteže", kaže Stefan Stefanović, kazandžija.
Vrata radionice, sertifikovane za stare zanate i akreditovane za rad sa mladima, majstor Bata otvorio je i bravarima - zavarivačima iz Tehničke škole. Uče ovde svoj posao, ali otkrivaju i tajnu kazandžijskog zanata. Miloš je na inkluzivnom je programu, Veljko i Nemanja su završne godina.
"Došao sam ovde preko prakse i svideo mi se posao, dobri su i majstori i sve je super, radimo", kaže Nemanja Petrović, učenik trećeg razreda Tehničke škole u Vlasotincu.
"Sviđa mi se sve, nije ništa toliko teško, najteže je kada treba bakar da se kuje", navodi Veljko Petrović, učenik trećeg razreda Tehničke škole u Vlasotincu.
Miloš Mladenović, učenik drugog razreda Tehničke škole u Vlasotincu kaže da je zadovoljan poslom.
Osim u velike kompanije dualno obrazovanje ušlo je i u male, zanatske radnje.
"I ovakva mala preduzeća i mikro preduzeća imaju potrebu za kvalifikovanim radnicima, ovo je primer da li možemo stare zanate očuvati dualnim obrazovanjem. Kod Batice su tri učenika, jedan na drugoj godini, dva na trećoj i neko će od njih sigurno nastaviti ovo da radi", navodi Milivoje Đorđević, direktor Tehničke škole u Vlasotincu.
Sa 9 obrazovnih profila u dualnom obrazovanju i 280 učenika na učenju kroz rad Tehnička škola u Vlasotincu je među vodećima u zemlji. Cilj je i da se u kraju poznatom po veštim građevinarima odškoluju dobri keramičari, tesari, zidari kojih je sve manje.
Коментари