среда, 02.04.2025, 14:47 -> 15:46
Извор: РТС
Аутор: Љиљана Раичевић
Са којим проблемима се суочавају особе са аутизмом и њихове породице
У свету се обележава Дан особа са аутизмом, развојним поремећајем који утиче на комуникацију и понашање. Са симптомима који се испољавају у најранијем детињству и трају читав живот. Процењује се да се свако 60-o дете роди са тим поремаћејем.
Иако често можемо чути да они живе у свом свету, не - они живе у нашем свету. А ми смо ту да за њих учиним лепшим, квалитетнијим и функционалнијим. Прихватање је кључ и за породице и за друштво у целини.
"Нама треба рука испружена, поглед, искрена топла реч. Наша деца заслужују све што и свако друго дете. Једноставно воле све што сва деца воле. Да се друже, воле да оду у кафић, у библиотеку, да оду у биоскоп. Неки да гледају утакмице, на концерт. Значи они се не разликују нипочему од друге деце. Мој Димитрије конкретно не прича, није вербалан, али се препознају, знају да се загрле, пољубе, додирну. Значи, свако наше дете је другачије без обзира што има аутизам", истиче Дијана Николић, мајка.
Прилику да се друже данас су особе са аутизмом имале у крушевачком Народном музеју где је организована едукативно креативна, инклузивна радионица.
Наталија Анђелковић, музејски педагог каже да је повод ових радионица пре свега јесте да се пружи велика подршка и свим особама из аутистичног спектра, али и њиховим породицама и родитељима. “И да им заиста дамо могућност да они искажу све своје потенцијале, да покажу своју различитост, али и да искажу све своје таленте и буду укључени у све друштвене и културне догађаје у граду", наводи она.
Осим дружења неопходна је и системска подршка јер су родитељи суочени са бројним проблемима.
"Аутизам није болест, аутизам је стање неуроразвојни поремећај, то је доживотно трајно стање које увек остаје”, истиче Весна Павловић, мајка детета са аутизмом. Додаје да је тој деци потребан надзор 24 часа дневно. “Зато многе мајке или очеви не раде, јер морају да буду уз дете јер немају коме да га оставе. Тако да та системска подршка и друштва и заједнице и здравствене и социјалне заштите и државе је врло битна, као што би био за многе родитеље битан Закон родитељ - неговатељ. Јер нико не може боље да пази своје дете него родитељ", наглашава Весна.
Највећи страх родитеља је ко ће бринути о њиховој деци са аутизмом када њих не буде. Решење су можда, како кажу, мале домске заједнице и становање уз подршку, модели који се већ примењују у свету.
Коментари