Na licu mesta: izazovi jedine ekipe hitne pomoći u Grdeličkoj klisuri

Ekipa zadužena za pružanje prve pomoći u Grdelici u subotu je spasla život čoveku koji je sleteo sa puta. U nedelju su učestvovali i u zbrinjavanju povređenih putnika iz autobusa koji se prevrnuo nedaleko od Leskovca.

U ovakvim trenucima razmišlja se samo kako što pre pomoći. Nabujali potok iznad Predejana Stefanu i Miši nije bio prepreka da bosi stignu do šezdesetpetogodišnjeg povređenog vozača. Nosila su poslužila kao prelaz.

 

„Nema veće satisfakcije od toga kada znate da ste nekom pomogli, da ste nekom čoveku spasili život. Posao sa sobom nosi i odgovornost i rizik, ali mi taj posao, to je nama normala mislim svakodnevna rutina", kaže Stefan Veličković, medicinski tehničar hitne pomoći u Grdelici.

„U takvim situacijama ne razmišljamo o sebi, razmišljamo o unesrećenima da vidimo kakva je situacija, kolike su povrede, šta možemo na licu mesta da odradimo, šta nam od opreme treba", dodaje Miša Stanisavljević, vozač hitne pomoći u Grdelici.

Ovo je samo jedan u nizu izazova u razuđenoj Grdeličkoj klisuri, okruženoj mnoštvom nepristupačnih sela. Najteže je u sezoni godišnjih odmora.

„Sam ogranak Doma zdravlja u Grdelici nalazi se na najbližoj koti od Niša do Vranja na samo stotinak metara od auto-puta, to jest od „Koridora 10", dodaje doktor Zoran Stojanović, upravnik Doma zdravlja u Grdelici.

Vozilima su dobro opremljeni, čini se ne i ljudstvom. Tokom dana i noći po jedna je ekipa hitne pomoći. Doktorka Jovana pet godina požrtvovano je u sanitetskim, terenskim vozilima, ordinaciji. Stalni posao još čeka.

„Od ponedeljka do petka mi možemo od 7 časova ujutru do 19 časova, mi izlazimo na teren cela ekipa sa reanomobilom, nakon toga mi ne napuštamo Dom zdravlja, lekar ostaje u Domu zdravlja tako je po Zakonu i po sistematizaciji, desi se da kolege izađu u susret, medicinski tehničar, sestra, koji je kod kuće, mi njih pozovemo", kaže doktorka Jovana Stojilković, lekar hitne pomoći u Grdelici.

Koliko je važno imati dobro obučen i opremljen dovoljan broj ekipa hitne pomoći, posebno uz Koridor pokazala je i ova nesreća. U leskovačkoj Hitnoj pomoći zadovoljni su urađenim poslom.

„Mi pružamo pomoć na terenu, to znači i u kućama, podrumima, tavanima, u dvorištima, na njivama, u šumi gde god je to potrebno, saobraćajnice kao što znate", objašnjava doktor Dragan Cakić, načelnik službe Hitne pomoći DZ Leskovac.

Velika podrška leskovačkoj hitnoj pomoći su kolege u Grdelici i Vučju, bez njih ne bi bilo moguće u rekordnom roku stići do svih. A mesečno je samo ovde u ambulanti i na terenu i oko 2000 pregleda.

 

 

 

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом