Читај ми!

У Лесковцу повећан број пацијената који се лече од алкохолизма

Данас се обележава светски дан борбе против алкохолизма. Према подацима Светске здравствене организације, у Србији има више од 200 000 регистрованих алкохоличара. По оболевању и смртности, после кардиоваскуларних и малигних болести, на трећем месту је алкохолизам. У протекле 3 године, на одељењу болести зависности Опште болнице у Лесковцу, бележе двадесетак одсто већи број пацијената који се лече од алкохолизма.

Када се од чашице, две у посебним приликама крене са свакодневном, прекомерном употребом алкохола упркос последицама које изазива пијанство то је сигуран пут ка болести зависности. Најтежи корак за сваког појединца је да призна и прихвати да има проблем са алкохолом и да мора да потражи стручну помоћ.

„Алкохол је највеће зло. Ником не желим то као мени да изгуби своју породицу, своју децу због алкохола.Био сам агресиван према њима", наводи један пацијент.

„Био сам у иностранству 20 година. Кад сам дошао почео сам да пијем.С ретне ме један друг, други, идем из њиве попијем. Видео сам да не води то ни чему .Сутрадан жена ми каже то си требао да урадиш, то си требао, ја ништа. И решио сам сам да дођем код доктора", наводи пацијент.

На одељењу болести зависности у Лесковцу годишње се од алкохолизма лечи осамдесетак људи. Две трећине су мушкарци од 30 до 55 година старости. Структура личности, околина и доступност алкохола су три кључна фактора која доводе до развоја зависности.

„Алкохол на најбржи могући начин опушта. У почетку нам даје расположење иако нас касније доводи у стање једне депресије. Пошто је он депресор централног нервног система и то можемо заправо да видимо као последице Ковид пандемије где смо имали заправо једне другачије услове", објашњава др Јована Живић,начелница службе психијатрије Опште болнице Лесковац.

Уз психијатра у лечење су укључени социјална радница и психолог. Ту су едукација пацијената, радна и окупациона терапија.

„Мало се говори о томе да су последице алкохолизма веома тешке. Та укљученост породице је веома битна јер њихова емоционална подршка, укљученост и разумевање значајно утичу на мотивацију пацијената, олакшавају терапију, убрзавају процес опоравка", наводи Анђела Стојановић, социјална радница.

Алкохол је повезан са око 200 обољења. Млади често нису свесни тога. Седам одсто њих редовно пије. Према истраживањима наших стручњака сваки други ученик 5. и 7. разреда основне школе и првог разреда средње школе пробао је алкохол. Превенција је најважнија и мора да буде мултидисциплинарна.

„Преко одређених групних или индивидуалних облика рада са младом децом прилагођено одређеним циљним групама. Поред ових едукација подразумевају и забрану рекламирања производа од алкохола и уопште алкохола јавно доступног, забрана продаје алкохола малолетним лицима", каже др Вања Илић, начелница Центра за промоцију здравља ЗЗЈЗ Лесковац.

У свету се годишње по становнику троши 7 литара алкохола, у Србији од 9 до 11 литара. Циљ Светске здравствене организације је да се до 2030. године употреба алкохола смањи за 20 одсто. О његовој штетној употреби упозоравају и подаци да је управо алкохол у високом проценту узрок насиља посебно у породици, али и чест узрочник саобраћајних несрећа.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом