уторак, 01.04.2025, 14:27 -> 15:39
Извор: РТС
Аутор: Немања Јакковљевић
Краљево: Како изгледа тестирање будућих првака
У основним школама данас је почело тестирање деце за упис у први разред. Проверава се колико су малишани, рођени од 1. марта 2018. године до 28. фебруара 2019. емоционално, социјално и интелектуално спремни да седну у ђачке клупе. Колеге из Краљева показаће нам како то изгледа у Основној школи "Браћа Вилотијевић", али и колико ће ове године бити првака у граду на Ибру.
Већ првог дана тестирања у Основну школу „Браћа Вилотијевић" ушли су будући прваци. У пратњи родитеља прво су се упознали са психологом и педагогом школе.
„Хоћеш да идеш овде у први разред? Да. - Како се зове ова школа? - Браћа Вилотијевић.- Је л‘ питала - мама шта ће бити? -Јесте. Од јутрос кад је устала - Мама шта ће бити тамо, шта ће бити? Вероватно деца као деца, уплашила се само. Али генерално је овако опуштена и дружи се са децом и воли да иде у школу и тако. Мислим да ће бити супер ђак првак“, прича мајка Сузана Нешковић.
„Ја као родитељ сам по други пут узбуђена, али и срећна што моје дете има могућност да похађа баш ову школу. Она је срећна, узбуђена, радује се“, наводи мајка Ивана Страхињић, а.Сања Новчић додаје: „Узбуђење. Зато што је радознала и хтела би да зна све шта ће да буде, шта може да очекује од питања. -Је л‘ има страха код ње, шта каже? - Па мало, то је нека позитивна трема.“
Уколико родитељи деци објасне да иду на пријатан разговор да покажу шта су све сазнали и научили, тестирање ће бити мање стресно, кажу психолози.
„Испитује се колико је дете негде самостално, колко је спремно да преузме неке обавезе на себе. Како ступа у комуникацију са непознатим особама, како води ту комуникацију, на који начин одговара, какав негде речник користи. А оно што се испитује самим тестоим, јесте њихова пажња, концентрација, памћење вербално разумевање и испитује се на који начин и да ли деца логички резонују“, наводи Сандра Милошевић, психолог у ОШ „Браћа Вилотијевић" у Краљеву.
Тестирање генерација годинама уназад показало је и негативне, али и позитивне промене.
„Изузетно је изражено поремећај пажње и концентрације код деце. Ми то приписујемо, а после из разговора са родитељима видимо да је коришћење, пре свега мобилних апарата, однсно претерано изложеност деце екранима. И оно што бих рекла, а ја већ 20 година радим у овој школи овај посао, деца данас су много слободнија у комуникацији него што је то био случај раније“, каже Сандра Милошевић, психолог у ОШ „Браћа Вилотијевић" у Краљеву.
Од када су пре шест година кренули са једносменским радом, број првака се, кажу у Основној школи "Браћа Вилотијевић", из године у годину повећавао.
У септмебру ће дочекати око 90 њих, слично као и прошле године.
„Школе са највећим бројем евидентиране деце су ОШ „Светозар Марковић", ОШ „Четврти краљевачки батаљон" и ОШ „Браћа Вилотијевић" у Краљеву. На евиденцији је око 600 ђака првака, а према подацима Школске управе Града Краљева, имамо податак да је тренутно код њих 766 ђака првака“, наводи Оливера Јовановић из Одељења за друштвене делатности Градске управе Краљева.
Забрињавајући податак, уколико се има у виду да је прошлог септембра у краљевачке школе уписано 905 првака. А 2023. готово хиљаду.
Коментари