Читај ми!

Svaka priča o ćilimu počinje od ćilimarki

Posetioci muzeja Ponišavlja ovih dana mogu da se upoznaju sa tradicijom tkanja pirotskih i čiprovačkih ćilima i da vide najlepše primerke iz njegove riznice u okviru manifestacije „Dani Čiprovaca u Pirotu".

Priča o ćilimu počinje od ćilimarki, koje su istinski čuvari tradicije tkanja u Srbiji i Bugarskoj. Vekovima ovaj umetnički zanat se nije promenio. Ćilimovi se u obe države ručno tkaju, a zahvaljujući kvalitetu izrade nemaju lice i naličje.

„Tehnika tkanja na vertikalnom razboju je ista, a razlika je što mi u Bugarskoj gledamo da se prilagodimo zahtevima tržišta, pa u poslednje vreme izrađujemo modernije ćilimove. Moja misija je da očuvam tradiciju, ali je to odgovornost celog društva“, navodi Svetlana Ilijeva, ćilimarka iz Čiprovaca.

Najveći problem je, kako u Srbiji, tako i u Bugarskoj,  što mladi ne žele da se bave ovim umetničkim zanatom.

„Zato što je posao težak, spor, malo se plaća i zbog toga ne žele“, tvrdi Maja Ćirić, ćilimarka iz Pirota.

Pre jednog veka u Pirotu je bilo pet hiljada ćilimarki. Danas ih je tek dvadesetak, a proizvodnja je zanemarljiva. Slično je i u Bugarskoj varoši Čiprovci.

„Pirotsko ćilimarstvo je nekada bilo poznato širom sveta upravo zahvaljujući brojnim svetskim prodajnim izložbama. To su izložbe u Londonu, Parizu i svim svetskim metropolama. Tako da je cilj ovog projekta da se barem pokrene nešto sa mrtve tačke da ćilim opet ugleda svetlost svetske pozornice“, kaže kustoskinja Muzeja Ponišavlja, Mila Panajotović.

Pirotski ćilim bi uskoro kao i Čiprovski trebalo da se nađe na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine. Time bi priča o ćilimu dobila novo poglavlje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 12. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом