Читај ми!

Oko: Punim plućima uz podršku „orlova“ u borbi protiv raka pluća

Srbija na prvom mestu u Evropi po smrtnosti od raka pluća. Svake godine oboli više od sedam hiljada osoba, a rak pluća odnese i oko pet hiljada života u našoj zemlji. I ovog novembra, meseca borbe protiv raka pluća Udruženje „Punim plućima“ počinje novu kampanju, kojom je najavljeno uvođenje skrininga za rano otkrivanje karcinoma pluća.

Klinika za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije je najveća na Balkanu i godišnje zbrinjava oko pet hiljada bolesnika na hospitalizaciju, dok se dnevno pregleda između 250 i 300 bolesnika, naglašava dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKCS, gost emisije Oko.

„Nažalost, oko 70 obolelih koji leže ili su na ispitivanju u našoj klinici su u pravcu dijagnostike raka pluća. Tako da je rak pluća veliki javnozdravstveni problem koji opterećuje pacijente, pre svega, ali i ceo zdravstveni sistem“, dodaje dr Stjepanović.

Šta su faktori rizika za pojavu ove teške bolesti svima je dobro poznato. Skoro 90 odsto obolelih su pušači, a tu su i drugi faktori, kao što je aerozagađenje i genetska predispozicija.

Direktor Klinike za medikalnu onkologiju IORSA, dr Davorin Radosavljević napominje da pošto ova klinika poseduje najsavremeniju laboratoriju u kojoj se vrši molekularna dijagnostika, to omogućava da danas skoro 40 odsto pacijenata sa odmaklim karcinomom pluća ima mogućnost da dobije neki vid inovativne biološke ili imunoterapije, što je do pre nekoliko godina bilo nezamislivo, ističe dr Komatina.

„Naš paradoks je, to potvrđuju sve statistike, ne vršimo preventivne preglede i rane skrininge, a za to postoji mnogo razloga na svim stranama. Ali defakto, karcinom pluća se ne može rano otkriti i u svetu postoji samo 20 do 30 odsto operabilnih pacijenata. Ali ima veliki međuprostor do onog trenutka kada vam je zdravlje narušeno do te mere, da više ne možete imati koristi od imunoterapije, biološke terapije ili hemio terapije. E, tu granicu ne treba pacijenti da pređu“, naglašava dr Radosavljević.

Rak pluća je podmukla bolest, a pošto su pluća veliki organ tek kada se javi promena od nekoliko centimetara, tek onda se pojavljuju neki simptomi. S obzirom na to da najčešće obolevaju pušači koji inače imaju hroničan kašalj sa iskašljavanjem, ni oni ne obrate pažnju kada je došlo do promena. Zato prođu meseci, pa čak i godine dok se pacijent javi lekaru, napominje dr Stjepanović.

Gost emisije Oko, dr Vladan Komatina, zahvaljujući inovativnoj terapiji sa uspehom se bori protiv raka pluća koji mu je otkriven pre više od četiri godine i to bez da je imao ikakvih simptoma.

„U stvari, metastaza na mozgu me je upozorila na dosta brutalan način da ja imam neko oboljenje“, navodi doktor Komatina, što očigledno govori koliko je rak pluća podmukla bolest.

Zato i ova kampanja koju su podržali naši fudbalski reprezentativci podseća da su prevencija, blagovremeno otkrivanje i lečenje najvažnije karike u borbi protiv najtežih bolesti.

уторак, 01. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом