Читај ми!

Evropski rekord lekara Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“

Lekari Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ oborili su evropski rekord po broju TAVI procedura urađenih u jednom danu. Stručni timovi Instituta uspeli su da izvedu 13 zamena aortnog zalistka na srčanom mišiću i time definitivno osvoje evropski pobednički tron, koji su do sada delili sa bolnicom u Lajpcigu.

Svojevrstan podvig izveo je tim lekara Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ u kojem su bili prof. dr Dragan Sagić i interventni kardiolozi dr Darko Boljević, dr Mihailo Farkić, dr Saša Hinić, doc. dr Milan Dobrić, dr Dragan Topić, kao i sjajne sestre i tehničari, dok je ehokardiografiju vodila prof. dr Aleksandra Nikolić.

Interventni kardiolog dr Darko Boljević gostovao je u Jutarnjem programu 9. marta i najavio da će preteći kolege iz Lajpciga, ali napominje da oni to nisu uradili samo rekorda radi, već da pomognu svojim pacijentima i spasu ljudske živote.

„Pre svega da, kako to naš direktor voli da kaže, 'pojedemo' te liste čekanja koje je napravila korona. Naravno, ovo nije rezultat samo nas interventnih kardiohirurga, već velikog tima iza koga stoji Institut Dedinje“, dodaje gost Jutarnjeg programa.

Kako navodi dr Boljević, dva tima su odigrala ključnu ulogu, najpre država koja je dosta uložila u izgradnju nove zgrade, „Dedinja 2“, i omogućila im da izvedu ove složene procedure. Kao i veliki doprinos Fonda zdravstvenog osiguranja koji je prepoznao ovu proceduru koja se do sada plaćala, a sada se izvodi o trošku fonda. Naravno, i lekari i medicinske sestre koji su sve to sproveli u delo.

„Da bi se jedna procedura uradila potrebno je da u timu bude preko 20 ljudi“, ističe dr Boljević.

Upravnik Centra za kardiovaskularnu dijagnostiku i terapiju, prof. dr Dragan Sagić, objašnjava da se konzilijarno donose odluke koji pacijenti su indukovani za ovu vrstu procedure, ali da su ciljna grupa pre svega pacijenti stariji od 75 godina i oni koji imaju veći rizik od operacije.

TAVI procedurom, kod tako rizičnih pacijenata, smrtnost se smanjuje za čak 50 odsto. Sve se radi bez reza i otvaranja grudnog koša, što je životno važno za pacijente kod kojih bi klasična hirurška intervencija bila izuzetno rizična. Kod ove procedure, postoji minimalni rizik od komplikacija, a pacijent se posle dva do tri dana vraća svakodnevnim obavezama.

Svaki lekar mora biti sertifikovan za ovaj zahvat koji traje oko sat vremena, a svaka proteza, koja se, inače, sastoji od metalnog dela i biološkog materijala svinje ili govečeta, pravi se pojedinačno i prilagođava pacijentu.

Tim lekara Instituta „Dedinje“ nastavlja sa pripremama novih pacijenata, što podrazumeva brojne multidisciplinarne analize kako bi se pacijenti pripremili za bezbedno izvođenje ove intervencije.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом