Читај ми!

Putna apoteka - šta poneti na godišnji odmor - bez ovih lekova nikako

Šta ovoga leta mora da se nađe u našoj putnoj apoteci? Kako i gde da čuvamo lekove? Ukoliko putujemo sa bebom, šta još da ponesemo? Na ova pitanja odgovore su dale gošće Jutarnjeg programa RTS-a,Tatjana Šipetić, direktorka Farmaceutske komore Srbije i dr Snežana Rsovac, pedijatar Dečije klinike u Tiršovoj.

„Osoba sam koja nosi sve kada kreće na put, pa je moja putna apoteka velika. Ono što je najvažnije, lek za temperaturu, za bolove, lekove za stomačne probleme i dijareju, probiotik, aktivni ugalj,elektrolite koji se rastvaraju u vodi. Ako imate alergije, onda treba poneti tablete, kreme posle uboda insekata. Lekove protiv mučnine na putovanju, sredstvo za dezinfekciju i flastere", rekla je Tatjana Šipetić. 

Kako je istakla dr Snežana Rsovac, kada kreće na odmor, u zavisnosti od godišnjeg doba, prilagođava se potrebama putovanja.

Kako čuvati lekove na putovanju,u originalnom pakovanju ili van nje?

„Preporučila bih da prvo proverimo rokove trajanja lekova, da li imamo dovoljnu količinu lekova za period boravka, važno je sačuvati uputstvo", istakla je Tatjana Šipetić.

Ako na put povedemo bebu obavezni su analgetici i antipiuretici, u originalni sastavima.Treba se konsultovati sa svojim pedijatrom, bebama se ne preporučuju lekovi za mučninu, pribor za prvu pomoć, kao i kreme za zaštitu od sunca", rekla je dr Snežana Rsovac, pedijatar Dečije klinike u Tiršovoj.

Pošto je pandemija još u toku, doktorka Snežana Rsovac napominje da se treba pridržavati svih propisanih mera.

среда, 02. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом