Читај ми!

Šolja čaja od imele na dan – preventiva i blagotvornost za srce

Imela je biljka koja vekovima zaokuplja ljudsku pažnju ali i maštu. Neobična je jer je vrsta poluparazita, a korisna jer može povoljno da utiče na kardiovaskularni sistem.

Raste na različitom drveću, i njen sastav varira u zavisnosti od toga sa kog je drveta ubrana. U Srbiji se imela sakuplja od decembra do januara, februara. 

„Treba voditi računa sa kog drveta se imela sakuplja. Najbolja je imela koja se sakuplja sa topole, a primećeno je, pošto je ona dobra najpre za srce i krvne sudove, i da spušta krvni pritisak, da imela sa kruške recimo, bolje spušta krvni pritisak nego ona sa jabuke", rekao je, gostujući u Jutarnjem programu, travar Momčilo Antonijević.

Antonijević naglašava da su imeline bobice otrovne i da se ne smeju upotrebljavati. Dodaje da je imela biljka sa izuzetno jakim fiziološkim dejstvom i da je neophodno da se upotrebljava u tačno utvrđenom roku na tačno utvrđen način.

„To je rok od dve nedelje i ne više od jedne šolje čaja od imele na dan", kaže Antonijević i dodaje da imela koristi osobama sa visokim krvnim pritiskom, da je ona hormonalni balanser i da pomaže ženama u kombinaciji sa žalfijom za regulisanje menstrualnog ciklusa.

Čaj od imele se priprema na specifičan način. Potrebna je jedna kafena kašičica biljke imele koja se prelije sa 250 mililitara vode. Promeša se, poklopi i ostavi da stoji tokom noći. Čaj ne treba kuvati. Ujutru ga treba procediti i samo blago zagrejati. Čaj se pije ujutru, u malim gutljajima.

„Može da se popije na prazan želudac a i posle jela, to nije od presudnog značaja. Čaj se posebno preporučuje ljudima sa visokim pritiskom. Imela je postala vrlo interesantna u poslednje vreme, jer su američki naučnici ponovo istraživali njeno antivirusno delovanje. Zbog toga bi ona bila posebno korisna u ovom periodu kada smo izloženi različitim virusnim infekcijama. Ja bih je u tom slučaju pomešao sa drugom antivirusnom biljkom, a to je matičnjak. Obe biljke deluju korisno za srce, one su dobra kombinacija za ljude koji recimo imaju anginu pektoris, a Marija Treben kaže da imela jako dobro deluje na pankreas", objasnio je Antonijević.

Čaj se može pripremati u keramičkoj, emajliranoj ili staklenoj posudi.

Imela i rakija 

Osim u SAD, imelu istražuju i koriste i u Kini, i to u zaštiti od virusa, među kojima je i koronavirus.

„Oni su je koristili već od januara, februara, prvenstveno zato što deluje na srce i krvne sudove. Ja sam uvek oprezan kada govorimo o ovim stvarima, ove biljke treba da budu preventiva, nikako ne treba da se lečite na svoju ruku, poštujte ono što vam kažu lekari. Ali, imela može da bude korisna za ljude koji imaju srčane probleme i dijabetes, dakle, ona bi možda bila korisna za njih kao preventiva – jedna čaša na dan", dodao je Antonijević.

Pored hladne pripreme, čaj od imele može se praviti i sa ključalom vodom.

„Imela se stavlja i u vino i u rakiju, i čuvena rakija biska sa Istre se priprema od imele sa hrasta potapanjem u lozu", ispričao je Antonijević.

Nekada se desi da se imela pomeša sa zelenikom. Antonijević navodi da te dve biljke uopšte ne izgledaju isto, osim što su obe zimzelene. Obično su zajedno u božićnim aranžmanima sa imelom, imaju bobice, ali bi čaj od zelenike bio otrovan.

„Ako imelu nemate priliku da sakupite na nekom čistom mestu u prirodi, savetujem da je kupite na proverenom mestu u biljnoj apoteci", zaključio je Antonijević.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом