Читај ми!

Kako sistematski uništavamo reke

Brojne reke u Srbiji postale su kanali otpadnih voda. Neretko od plutajućeg otpada – plastičnih flaša, guma, kesa – nije moguće videti vodu. S druge strane, postoji i manje uočljiv otpad koji možda još više zagađuje.

U reke i jezera Srbije svakodnevno, direktno ili indirektno, dospevaju materije koje ih zagađuju i imaju nepovoljan uticaj na čoveka i čitav ekosistem. Stepen zagađenja voda određuje se na osnovnu fizičkih, hemijskih i bioloških parametara površinskih i podzemnih voda.

„S jedne strane imamo neorganske zagađivače gde su razni toksični metali. S druge strane, tu je veliki broj organskih supstanci. Naše metode se sada vremenom sve više usavršavaju tako da smo u stanju da merimo neke supstance koje se stvarno nalaze u tragovima tragova. Isto tako, zahvaljujući tim merenjima možemo da radimo eksperimente i da otkrijemo da one i u tim niskim koncentracijama mogu imati negativan uticaj na ljudsko zdravlje i na životnu sredinu“, objašnjava dr Konstantin B. Ilijević sa Hemijskog fakulteta.

Glavni zagađivači vodnih resursa u Srbiji su industrijska postrojenja, komunalne otpadne vode i poljoprivreda. Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, najlošiji je kvalitet vode u Vojvodini, dok su reke na jugu Srbije najčistije.

„Imamo komunalne vode koje izlaze iz naših domaćinstava i veliki problem je što se i dalje te vode ne prerađuju, što ih mi u izvornom obliku ispuštamo u životnu sredinu, tj. u reke“, ističe Ilijević.

Dodaje i da su posebno opasne deponije i jalovišta rudnika.

„S jedne strane, imamo rudnike u kojima se iskopavaju različiti toksični metali, ali s druge strane takođe naš energetski sistem je prvenstveno zasnovan i dalje na sagorevanju uglja. Ugalj ostavlja za sobom pepeo koji ima mnogo toksičnih metala“, kaže Ilijević.

U većini slučajeva efekti su štetni za celokupnu biološku zajednicu.

„Postoje neke supstance koje su zapravo nutrijenti, koji su nama korisni kao što su elementi azot, fosfor i još neka jedinjenja koja u životnoj sredini predstavljaju problem zato što izazivaju bujanje živog sveta u rečnom sistemu i izbacuju ga iz neke ravnoteže. U nekim letnjim uslovima vode do čitavog pomora i kolapsa ekosistema“, objašnjava stručnjak Hemijskog fakulteta.

Od vode nam ne zavisi samo život, već i ekonomsko blagostanje. Voda igra važnu ulogu u stvaranju svega što proizvedemo. Nema zamenu i sporo je obnovljiv resurs. Upravo zbog toga, vodne resurse moramo sačuvati za sebe i pokolenja koja dolaze.

четвртак, 21. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње