Читај ми!

NASA proučava uzorak sa Meseca donet pre 50 godina u sklopu priprema za misiju Artemis

Stručnjaci u Američkoj svemirskoj agenciji (NASA) smatrali su da je pola veka bilo dovoljno vremena da konačno prouče jedan od poslednjih neotvorenih uzoraka donetih sa Meseca iz Apolo ere, kako bi saznali više o našem pratiocu i pripremili se za povratak na njegovu površinu u misiji „Artemis“.

Kada je Nasin istorijski program „Apolo“ pokrenut šezdesetih godina, obavljeno je šest uspešnih letova do našeg prirodnog satelita, Meseca. Od 1969. godine i prvog uspešnog sletanja posade „Apola 11“ na površinu Meseca do kraja programa „Apolo“, doneto je ukupno 2.200 uzoraka.

Tokom misije „Apolo 17“, 1972. godine, astronaut Džin Sernan, pomoću bušilice je izvukao uzorak mesečevog tla i smestio ga u vakuumsku komoru. Po povratku na Zemlju, kanister sa uzorcima je stavljen u drugu vakuumsku komoru i nije otvaran do danas.

Nasa je sačuvala nekoliko uzoraka donetih sa Meseca i nije ih otvarala znajući da će nauka i tehnologija sigurno napredovati.

Uzorak će biti otvoren u Nasinom svemirskom centru „Džonson“ u Hjustonu, a istraživači će koristiti uređaj koji je konstruisala Evropska svemirska agencija (ESA). Ujedno, ovo će biti prvi put da naučnici ove agencije učestvuju u ispitivanju uzoraka donetih sa Meseca.

Tim naučnika želi da sazna više o uzorku i površini Meseca pre predstojećih misija „Artemis“ na Južni pol našeg pratioca.

„Razumevanje geološke istorije i evolucije Meseca na osnovu uzoraka donetih sa mesta sletanja misije 'Apolo', pomoći će nam da se pripremimo za vrste uzoraka s kojima ćemo se sretati tokom misije 'Artemis'. Cilj ove misije će biti i da se na Zemlju donesu hladni i zapečaćeni uzorci s lokacija u blizini lunarnog južnog pola. Ovo je uzbudljiva prilika za učenje i razumevanje alata potrebnih za prikupljanje i transport uzoraka, za njihovu analizu i skladištenje na Zemlji za buduće generacije naučnika“, smatra Tomas Zarbuken, administrator Nase u Vašingtonu.

Instrument za otvaranje kanistera sa uzorcima koji su patentirali naučnici Evopske svemirske agencije, popularno nazvan „otvarač konzervi“, nakon bušenja će bezbedno izvući sve gasove koji budu oslobođeni po otvaranju i uskladištiti ih u nove spremnike koji će ponovo biti zapečaćeni i poslati u druge laboratorije na dalju analizu. Ovi gasovi bi mogli da otkriju poreklo i evoluciju hemikalija na Mesecu u prvim danima Sunčevog sistema.

Tim naučnika je još 11. februara, započeo pažljiv, višemesečni proces otvaranja spoljnog kontejnera i uspeo da prikupi uzorke gasa. Naučnici su znali koji gasovi treba da budu prisutni u spoljašnjem kontejneru i otkrili su da je sve bilo kako se i očekivalo. Potom je započet sledeći, višenedeljni proces probijanja unutrašnjeg kontejnera i laganog prikupljanja lunarnih gasova za koje se naučnici nadaju da su još uvek unutra.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње