субота, 05.03.2022, 09:00 -> 14:03
Извор: РТС
Аутор: Маја Милић
Posetite praistorijskog čoveka u Narodnom muzeju – smeje se, ali ume i da se naljuti
Praistorijski čovek, realistično prikazan pomoću nove metahjuman tehnologije, razvijene kod nas, stigao je u Beograd sa svetske izložbe Ekspo 2020 u Dubaiju. Predstavljen je u Narodnom muzeju.
Nova digitalna revolucija počinje kod nas. Domaći naučnici i inovatori prvi su u svetu uspeli da rekonstruišu izraz lica i emocije čoveka koji je živeo pre deset hiljada godina.
Bio je visok 178 centimetara, težak 78 kilograma, i živeo je oko 50 godina. Sve to, naučnici su saznali proučavajući skelet koji je šezdesetih godina 20. veka pronađen na arheološkom lokalitetu Lepenski vir.
„Skelet čuva sve informacije o nama – kako smo izgledali, ali ne samo to, ako dubinski analiziramo DNK, možemo da saznamo boju kose, kože, očiju… Ako izolujemo hemijske elemente, možemo da saznamo čime se drevni čovek hranio, dakle veliki broj informacija koje su podržale ovu rekonstrukciju je prethodno dobijen, a onda smo na osnovu kostiju lobanje zapravo vrlo precizno rekonstruisali kako je čovek izgledao", objasnila je Sofija Stefanović iz Laboratorije za bioarheologiju Filozofskog fakulteta.
Zahvaljujući novoj metahjuman tehnologiji, rekonstruisano lice „oživelo" je u digitalnom obliku. Tako se drevni čovek sada ponovo smeje, ljuti, raduje i tuguje, a može i da oponaša izraze lica posetilaca.
Projekat je nastao zahvaljujući aktivnostima nacionalne platforme „Srbija stvara”.
„Efekti će se naročito videti u domenu gejming industrije, ali i industrije zabave, filmske produkcije, produkcije vizuelnih efekata… Međutim, veliki će uticaj imati i na muzeologiju i na obrazovanje", rekla je Ana Ilić, viša savetnica predsednice Vlade Srbije za kreativne industrije i turizam.
U Narodnom muzeju najmanje još mesec dana moći ćemo da se susretnemo „oči u oči” sa praistorijskim čovekom, koji nakon toga putuje širom Srbije.
Na predstavljanju projekta, publika je imala i retku priliku da čuje muziku na rekonstruisanim praistorijskim instrumentima, u izvođenju kompozitora Ljubomira Nikolića i etnomuzikologa Bojana Milinkovića.
Neki od instrumenata stari su i više od 19.000 godina.
Коментари