Читај ми!

Изложба „Јасеновац – трајна опомена" продужена до 31. маја

Изложба „Јасеновац – трајна опомена" може се погледати у Галерији РТС-а до 31. маја, радним данима од 14 до 20 сати, а викендом од 10 до 15 часова.

Музеј жртава геноцида, у сарадњи са Радио-телевизијом Србије, приредио изложбу под називом Јасеновац – трајна опомена, поводом обележавања 80. годишњице пробоја последњих јасеновачких логораша из једног од најмонструознијих логора смрти у окупираној Европи. Аутори изложбе су историчари, кустоси Музеја жртава геноцида, Александра Мишић и Никола Милошевски. Аутор поставке је др ум. Никола Радосављевић, програмски директор Музеја жртава геноцида.

Циљ изложбе је да објективно и целовито прикаже страдања невиних жртава у систему концентрационих и логора смрти Јасеновац, симболу геноцида који су починиле власти Независне Државе Хрватске у Другом светском рату.

Фокус изложбе је на историјском контексту, организацији и динамици злочина почињених над припадницима српског, јеврејског и ромског народа у јасеновачком логорском систему, као и на кулминацији злочиначке политике која је на целокупној територији Независне Државе Хрватске била свеприсутна током ратних година.

Представљањем историјских чињеница – мање или више познатих јавности – као и музејских предмета као материјалних сведочанстава о страдању, ауторски тим је настојао да допринесе актуелизацији једне од најтежих тема у историји српског народа. Истовремено и да јасеновачки страдалници, али и преживеле жртве, буду отргнути од заборава.

Изложба Јасеновац – трајна опомена јавности представља два важна сегмента историје система концентрационих и логора смрти Јасеновац.

Први сегмент изложбе, насловљен Пробој у слободу, пружа прилику посетиоцима да се подробније упознају са последњим данима постојања „пакла на земљи" у Јасеновцу. Стручњаци Музеја жртава геноцида припремили су бројну музејску, архивску и аудио-визуелну грађу коју наш Музеј баштини у својим збиркама и фондовима, а које сведоче о животу, смрти, борби и страдању логораша у Јасеновцу. Аутентични предмети, видео снимци, фотографије, документа, макете, уметничка дела, заоставштина учесника пробоја само су неки од експоната који су изложени у Галерији РТС-а.

Други сегмент изложбе, насловљен Хипократ у жицама, пажњу посвећује Усташкој болници у Јасеновцу која је функционисала у периоду од 1942. до 1945. године. Усташка болница у Јасеновцу формирана је крајем октобра/почетком новембра 1942. године, а представљала је ограђен скуп кућа, радионица, штала и других помоћних објеката који су припадали српским породицама Тривунчић и Клинцом.

На изложби је представљен историјат деловања Усташке болнице у Јасеновцу, биографијама особља који су, као логорски заточеници, служили у болници, сведочанствима преживелих која су настала непосредно по ослобођењу 1945. године, као и са бројним фотографијама и документима.

Реализацију изложбе подржали су Министарство културе и Фондација Музеја жртава геноцида.

Изложбу прати и каталошка публикација на српском и енглеском језику коју можете погледати ОВДЕ.

уторак, 06. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом