Šabac: Kako se boriti protiv zagađenog vazduha
Od početka godine povećava se broj gradova u Srbiji u kojima se beleži povećanje zagađenja vazduha česticama PM 10 štetnim po zdravlje ljudi. Jedan od njih je i Šabac.
U Šapcu, gradu hemijske idustrije, prekomerno zagađenje vazduha nije novina, posebno zimi, kada se zagađenju iz fabrika i saobraćaja, uz meteorološke faktore pridruži čađ iz individualnih ložišta. Šapčani kažu da u takvim uslovima biraju doba dana za boravak napolju i mnogi u kući imaju prečistače vazduha.
“Svaki dan, uveče posebno i to nešto što me pali, u grlu mi smeta. Otvorim prozor da izvetrim uveče pred spavanje, onda posle moram da uključim onaj aparat za prečišćavanje vazduha jer smrdi u kući”, kaže jedna sugrađanka.
“Jeste, zagađen je, uveče samo najviše! - Kako se snalazite u takvim uslovima?- Pa, zatvaram sve! Ne sme ništa da bude otvoreno”, kaže sugrađanka.
“Obično ili ne izlazimo napolje kada osetimo da ima zagađenog vazduha u gradu, a inače, ja stanujem u naselju Benska bara koje je prilično izloženo uticaju svih štetnih gasova iz hemijske industrije Zorka”, navodi Šapčanin.
Zavod za javno zdravlje u Šapcu kvalitet vazduha u gradu meri na sedam lokacija pod kontrolom resornom ministarstva i lokalne samouprave, dok je naručilac merenja na još jednom mestu Agencija za zaštitu životne sredine.
“Imamo zaista seriju dana i nedelja sa konstantnim povišenjem dnevnih vrednosti za suspendovane čestice PM10 i shodno tome, naravno je porast i suspendovanih čestica PM 2,5 i azotnih oksida zajedno sa tim. Kada govorimo o sastavu tih suspendovanih čestica, znači, u njima može da se nađe različitih zagađujućih metala, a ono na šta se naročito stavlja akcenat je prisustvo teških metala i benzapirena koji su produkt baš sagorevanja fosilnih goriva koga smo imali u Šapcu, povišene vrednosti, znači u samom sastavu suspendovanih čestica. Šta uraditi, građani, danas, dok se stanje ne reši, a svakako ne može biti brzo rešenje? Poštovati preporuke, koje mi redovno objavljujemo, a kako poštovati preporuke ako mi imamo dvadeset dana zagađenja? Pa, pratiti dnevno kretanje. U principu, zna se u koje doba dana, jutro, predveče, veče je doba dana kada je stanje vazduha gore dok je u ovom nekom periodu dana bolje, recimo, ako govorimo o zimi, sada jeste hladno, ali ovaj vetar što duva je u principu sada najveći saveznik kvaliteta vazduha”, kaže dr sci.med Igor Dragičević, specijalista higijene ZZJZ Šabac.
U šabačkom ZZJZ kažu da su od početka ove godine u saradnji sa kolegama iz Beograda uveli i jednu novinu - monitoring hlorovodonične kiseline o čemu redovno, kao i do sada izveštavaju građanstvo na veb prezentacijama i društvenim mrežama.
Коментари