среда, 12.02.2025, 13:18 -> 15:30
Извор: РТС
Аутор: Гордана Мањенчић
Шабац: Како се борити против загађеног ваздуха
Од почетка године повећава се број градова у Србији у којима се бележи повећање загађења ваздуха честицама ПМ 10 штетним по здравље људи. Један од њих је и Шабац.
У Шапцу, граду хемијске идустрије, прекомерно загађење ваздуха није новина, посебно зими, када се загађењу из фабрика и саобраћаја, уз метеоролошке факторе придружи чађ из индивидуалних ложишта. Шапчани кажу да у таквим условима бирају доба дана за боравак напољу и многи у кући имају пречистаче ваздуха.
“Сваки дан, увече посебно и то нешто што ме пали, у грлу ми смета. Отворим прозор да изветрим увече пред спавање, онда после морам да укључим онај апарат за пречишћавање ваздуха јер смрди у кући”, каже једна суграђанка.
“Јесте, загађен је, увече само највише! - Како се сналазите у таквим условима?- Па, затварам све! Не сме ништа да буде отворено”, каже суграђанка.
“Обично или не излазимо напоље када осетимо да има загађеног ваздуха у граду, а иначе, ја станујем у насељу Бенска бара које је прилично изложено утицају свих штетних гасова из хемијске индустрије Зорка”, наводи Шапчанин.
Завод за јавно здравље у Шапцу квалитет ваздуха у граду мери на седам локација под контролом ресорном министарства и локалне самоуправе, док је наручилац мерења на још једном месту Агенција за заштиту животне средине.
“Имамо заиста серију дана и недеља са константним повишењем дневних вредности за суспендоване честице ПМ10 и сходно томе, наравно је пораст и суспендованих честица ПМ 2,5 и азотних оксида заједно са тим. Када говоримо о саставу тих суспендованих честица, значи, у њима може да се нађе различитих загађујућих метала, а оно на шта се нарочито ставља акценат је присуство тешких метала и бензапирена који су продукт баш сагоревања фосилних горива кога смо имали у Шапцу, повишене вредности, значи у самом саставу суспендованих честица. Шта урадити, грађани, данас, док се стање не реши, а свакако не може бити брзо решење? Поштовати препоруке, које ми редовно објављујемо, а како поштовати препоруке ако ми имамо двадесет дана загађења? Па, пратити дневно кретање. У принципу, зна се у које доба дана, јутро, предвече, вече је доба дана када је стање ваздуха горе док је у овом неком периоду дана боље, рецимо, ако говоримо о зими, сада јесте хладно, али овај ветар што дува је у принципу сада највећи савезник квалитета ваздуха”, каже др сци.мед Игор Драгичевић, специјалиста хигијене ЗЗЈЗ Шабац.
У шабачком ЗЗЈЗ кажу да су од почетка ове године у сарадњи са колегама из Београда увели и једну новину - мониторинг хлороводоничне киселине о чему редовно, као и до сада извештавају грађанство на веб презентацијама и друштвеним мрежама.
Коментари