среда, 09.02.2022, 13:44 -> 16:11
Извор: РТС
Аутор: Силвија Пашајлић
Kako sprečiti nasilje nad starijim ženama
Prema izveštajima centara za socijalni rad u Srbiji je u 2020. godini od 36.656 prijavljenih slučajeva nasilja u porodici, 2.805 prijava za nasilje nad starijim ženama. Iako nema porasta prijava za nasilje u porodici, u Čačku se o tom problemu govorilo sa relevantnim ustanovama i udruženjima.
Nasilje nad starijim ženama je prema najnovijim istraživanjima široko rasprostranjeno, ali uglavnom skriveno. Iako statistika pokazuje da je svaka šesta žena starija od 65 godina pretrpela neki oblik nasilja, tek svaka 24. je to prijavila.
''Starije žene teško prepoznaju nasilje. Teško prepoznaju da su one zapravo žrtva nasilja, pogotovu što su najčešće nasilnici njihovi srodnici, članovi porodica, tako da one ne mogu tako lako da priznaju da su pretrpele nasilje, a kamoli da prijave'', kaže Ljiljana Petrović iz udruženja ''Laris'' iz Čačka.
Mnoge godinama trpe nasilje u porodici, ali o tome ćute zbog straha, neznanja kome i kako treba da se obrate ili iz uverenja da im niko neće ni poverovati. U odnosu na starije muškarce u većem su riziku, pa je važno ekonomsko osnaživanje starijih žena i podrška društva.
"Kada one ostanu bez svog partnera, odnosno supružnika da se ne zatvaraju, ne osamljuju u kuću nego da traže družtvo i da traže kolektiv da se priključuju grupi, udruženjima penzionera, da budu aktivne, jer tada će biti mnogo manje na meti nasilnika'', smatra Nadežda Satarić iz Udruženja "Snaga prijateljstva - Amiti Beograd".
Starije žene najčešće trpe psihološko uznemiravanje, ali i zanemarivanje, ekonomsko iskorišćavanje, neretko i fizičko nasilje. Zato je od izuzetnog značaja rano prepoznavanje i prijavljivanje. Uz adekvatan rad sa žrtvama, stručnjaci ističu pomoć je potrebna i nasilnicima.
"Kada izvrše kaznu koju su dobili oni često više nemaju gde da se vrate, nemaju. Razrušene su njihove porodice i onda će čekati samo novu priliku da počine nasilje ne bi li u zatvoru dobili sklonište od ulice'', navodi mr Nadežda Satarić iz Udruženja "Snaga prijateljstva - Amiti Beograd".
Prevencija i rad sa mlađim uzrastima, kao i učenje o nasilju, najvažni su koraci, ističu socijalni radnici, uz ukazivanje na probleme sa kojima se suočavaju starije žene.
Коментари