Читај ми!

Микро и мала предузећа, велики потенцијал без системске подршке - шта је потребно да прерасту у средња

Микро и мала породична предузећа и предузетници до 30. јуна могу да конкуришу за бесповратна средства државе која покривају 50 одсто инвестиција у производњу и прераду добара. Држава је за тај програм определила 400 милиона динара, односно, до два милиона по пројекту. Професор економије Милорад Филиповић каже да је то новчани подстицај који се може искористити за раст и развој, али да је малој привреди неопходна и боља заштита права својине и уговора.

Предузећа која имају од 0 до 50 запослених чине значајан део српске економије а бесповратних 17 хиљада евра које им је држава ставила на располагање може бити добар замајац за њих уколико имају добар план и пласман, каже за РТС професор економије Милорад Филиповић.

Ипак, напомиње да се само око 24 одсто "малих" бави производњом и прерадом а да остатак послује у секторима попут трговине на мало, услуга...

"Ма колико се са становишта инвестиција 17 хиљада евра чинило као мало, саветовао бих сваком ко има перспективу развоја и раста да ово искористи. Нама је једна од најслабијих тачака то што микро и мала предузећа годинама остају на том нивоу, не прерастају у средња", навео је Филиповић. Одговарајући на питање шта их кочи у томе да направе искорак, професор каже да су у питању системски недостаци.

Према његовим речима, има одређеног неповерења у систем, односно у дугорочну орјентацију, јер власници породичних фирми не знају да ли ће за годину, две, три бити иста ситуација.

"Потребни су системски услови, добра заштита права својине и уговора, да функционише судски ситем. У многим ситуацијама имамо то да долази до дерогирања права својине и уговора. Често пропадају инвестиције. Нажалост, морам да кажем да у неким случајевима имамо и селективну примену законских процедура", каже професор Филиповић.

Истиче да 99 одсто домаће привреде чине управо микро, мала и средња предузећа. Каже да је регистровано око 360 хиљада таквих привредних субјеката те да они запошљавају 63 одсто радника. Напомиње и да је њихов допринос бруто домаћем производу готово 60 одсто.

Професор сматра да су микро и мала предузећа у неповољнијем положају од великих инвеститора поготово због тога што многи од њих злоупотребљавају олигополски положај.

четвртак, 03. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом