Zatvorena gradska deponija u Rumi
Otpad iz Rume se od ove godine odvozi na regionalnu deponiju "Srem-Mačva". Uz veliku gradsku deponiju, zatvorene su i dve u selima, a na tim lokacijama je postavljen video-nadzor.
Brdo smeća pored regionalnog puta, skoro četiri decenije se svakog dana uvećavalo za više od 50 tona otpada. Deponija je zatvorena, a u narednom periodu planirana je njena sanacija i rekultivacija.
"Izuzetno dobro što je zatvorena gradska deponija, koja ustvari i nije bila klasična deponija, nije ispunjavala te uslove za deponiju. Bili smo svedoci da je često i bilo požara, pa je to ljudima koji žive u okolini pravilo problem, a dim je nekad dolazi i skroz do grada'', kaže jedan žitelj Rume.
Transport smeća na regionalnu deponiju povećava troškove komunalnog preduzeća. Računi Rumljana, za sada, neće biti uvećani, tvrde nadležni.
"Negde planiramo da na godišnjem nivou odvezemo i deponujemo tamo negde oko 18.000 tona smeća, i time ćemo početi rešavati ovaj gorući problem verovatno u svakom gradu Srbije. Da li to građane više košta? U ovom trenutku ne, zato što je opština shvatila problem i izdvojila određena sredstva koja će nadomestiti taj nedostatak para'', navodi Dragan Panić, direktor JP "Komunalac Ruma".
U svih šesnaest rumskih sela, postoji organizovano odnošenje smeća. U Klenku i Žarkovcu, na mestima gde se stalno pojavljuju divlje deponije, nedavno je postavljen video - nadzor.
"Prvog dana po postavljanju video nadzora na deponiji u Žarkovcu, mi smo zabeležili jedan snimak. Čovek koji je pokušao da odloži smeće u blizini divlje deponije. Mi smo odmah podneli krivičnu prijavu protiv tog izvršioca i on će biti procesuiran. Nažalost, to i možda nije mera ali to je jedan od vidova kako bi mi apelovali i sprečili stvaranje divljih deponija'', navodi Aleksandra Ćirić, predsednica opštine Ruma.
Zatvaranje svih diviljih deponija, plan je Rumljana. Put ka tome je i nabavka kontejnera za svako selo, za tu namenu su sredstva iz opštinskog budžeta već izdvojena.
Коментари